Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.

Třebíč: židovská čtvrť a středověká bazilika

TřebíčMěsto památek UNESCO Třebíč nabízí řadu zážitků. Benediktinský klášterrománsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa a nedaleká židovská čtvrť byly dlouhá staletí němými svědky klidného soužití Židů a křesťanů. Při procházce úzkými uličkami původního ghetta si prohlédnete upravené nábřeží řeky Jihlavy, romantická zákoutí, několik náměstíček, renesanční synagogu s modelem židovského města i dům Seligmanna Bauera, upravený jako muzeum. Víte, že židovská čtvrť v Třebíči je jedinou památkou židovské kultury mimo území Izraele, která se dočkala zápisu na prestižní seznam UNESCO?

Než se z Třebíče vydáte dál k jihu, zastavte se ještě na návrší Hrádek na židovském hřbitově a zajděte se podívat také do baziliky sv. Prokopa. Patří ke skvostům středověkého stavitelství, za vidění stojí například nástěnné malby v opatské kapli a krypta. Její strop podpírá padesát sloupů, z nichž každý má originálně zdobenou hlavici.
 

Zámek Vranov nad Dyjí: pohádka na skalách

Vranov nad DyjíDalší zastávkou je Vranovská přehrada a dvě impozantní šlechtická sídla, která po celý rok nabízejí řadu akcí, výstav, slavností a festivalů. Když budete přijíždět směrem od Znojma, otevře se před vámi neopakovatelný výhled na první z nich: barokní sídlo, tyčící se vysoko na skalách nad malebným městečkem. To je zámek Vranov nad Dyjí, jedna z nejpozoruhodnějších staveb středoevropského baroka. Současnou podobu mu vtiskli v 17. století hrabata z Althannu společně s rakouským architektem Johannem Bernhardem Fischerem z Erlachu.

Řeka DyjeSkutečným klenotem je především oválná budova na samém konci skalního ostrohu s barokním Sálem předků. Nadchnou vás i bohatě zařízené klasicistní a romantické interiéry, kolekce kameninových výrobků z místní manufaktury, kaple i zahrady, vybudované na strmých srázech nad řekou Dyjí. Dva prohlídkové okruhy doplňují výstavy, úchvatné výhledy z nádvoří i dva národní parky, Podyjí a Thayatal, které společně chrání překrásné údolí řeky Dyje. Pěkný výhled na zámek se nabízí z vyhlídky Tanečnice, k pověstným místům kolem Vranova nad Dyjí patří zejména Pašerácká stezka, Ledové sluje, Hardeggská vyhlídka a romantická zřícenina Nový Hrádek, skrytá hluboko v lesích národního parku.
 

Hrad Bítov: psi, zbraně a kuriozity Hrad Bítov

Na prastarý, novogoticky přestavěný hrad Bítov je nejhezčí pohled z mostu přes Vranovskou přehradu, přes který vede silnice mezi hradem Cornštejnem a obcí Vysočany. Na hrad ale musíte jinudy, a to pěšky lesoparkemobce Bítov. Hrad získal novogotickou podobu v 19. století; fantastické jsou zejména iluzivní malby v interiérech hradního paláce a největší sbírka vycpaných psů na světě. Poslední soukromý majitel hradu baron Jiří Haas z Haasenfelsu si tak připomínal své nejoblíbenější mazlíčky. Celkem uvidíte několik desítek vycpaných psů nejrůznějších ras od jezevčíků, boxerů, kokršpanělů, bernardýnů až po dogy. K vidění je také slavná sbírka palných i chladných zbraní, vyráběných a používaných v 17. století, hradní pivovar a zoologická zahrada. Tu založili Daunové a šlo o první soukromou a současně dlouhou dobu největší zoologickou zahradu v Evropě.

Vranov přehradaMilovníci kuriozit najdou na střeše jižního křídla hradu Bítova Aiolovy harfy. Když se do korouhví opře vítr, pracují na principu foukacích harmonik; vzácné technické památky pocházejí z 19. století.

A nakonec tip pro milovníky kuriozit: v suchých letních měsících vystupují nad hladinu přímo pod hradem základy obce Bítov, která se rozkládala na soutoku řek Želetavky a Dyje. Vesnice byla zatopená v 30. letech minulého století kvůli stavbě Vranovské přehrady.