Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Za svobodnými zednáři na jižní Moravu

Za svobodnými zednáři na jižní Moravu

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Pojďte se s námi vypravit na jih Moravy, kde po sobě zednářské sdružení zanechalo časem zaváté stopy. Prohlédnete si unikátní zednářský salonek, zkusíte najít tajnou zednářskou zahradu a nakonec se zastavíte u zakladatele svobodného zednářství v českých zemích.
Nejprve si prohlédněte zámek ve Vranově nad Dyjí, a to hlavně tzv. Zednářský salon, který si nechal zřídit na počátku 19. století, jako svou osobní komnatu, hrabě Stanislav Mniszek, zámecký pán, který byl aktivním členem zednářské lóže v Polsku. Výzdoba, která nemá na žádném moravském zámku obdoby, souvisí se spirituální alchymií, esoterismem i rituály v zednářských lóžích. Salon tak představuje zasvěcovací místnost, ve které je zobrazena prostřednictvím emblémů a zednářských symbolů "cesta zasvěcence za poznáním". Stěny zednářského salonu jsou symetricky rozčleněny na čtyři pole z nichž každé zdobí zvláštní obrazy – tajemných krajin s exotickými stromy. Iluzivní obrazy rámují nevšední ornamenty, mezi nimiž jsou zakomponována mýtická zvířata – gryfové, zvířecí postavy spojující hadí a ptačí tělo – ženské polopostavy držící pochodně. Každý obraz doprovází jiný emblém: krokvice, kružidlo s úhelnicí, pyramida a hexagram.

Po prohlídce zámku se můžete přesunot do Znojma, kde by bylo škoda vynechat prohlídku rozsáhlého podzemí, jehož vznik se datuje  do 14. století. Bludiště podzemních chodeb a sálů pod středověkým centrem města vzniklo propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. V uzavřeném okruhu mimo klasickou prohlídkovou trasu najdete pohádkové postavy, alchymistickou dílnu, oživlé skály či ukázku vězeňských kobek.

Po příjezdu do Lednicko-valtického areálu na sebe necháte působit opět zednářskou mystiku. Před nedávnem byla totiž v zámeckém parku v Lednici objevena unikátní zednářská zahrada! Stromy a aleje vytvářely v zednářské zahradě, která vznikla mezi lety 1791 – 1799, nejrůznější obrazce od kosočtverců po oktagony (obrazce ve tvaru osmicípé hvězdy). Ve středu místa, kde se osm os sbíhalo, stával sluneční chrám. Z dalších zednářských symbolů jsou zde do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky. Na příkaz shůry měla být zahrada roku 1805 zrušena, ale přesto se našel neznámý dobrodinec, který na klíčových bodech zahrady vysázel kaštany tak, aby symboly zahrady mohli jeho pokračovatelé najít. Pokusit se najít zahradu můžete i vy – pomocí brožury s výkladem a mapami. Publikace je k dispozici na pokladně zámku. Ti návštěvníci, kteří se budou chtít o parku v Lednici i zednářské zahradě vědět více, mohou využít nové průvodcovské služby v parku.

Poslední tečkou za odkazem svobodných zednářů je symbolicky náhrobní kámen mista zednářského cechu, který najdete v Brně. Obejdete-li známou katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně až k její zadní části, najdete mezi jinými kameny na venkovní stěně presbytáře krásně zachovaný náhrobní kámen, datovaný do roku 1579. Jedná se o náhrobek mistra Beníčka, který v Brně žil asi dvě stě let před zdejším rozvojem zednářství, ale právě on značí prvopočátky stop i symboliky zednářství u nás.