Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet z Desné okolo Souše k protržené přehradě

Výlet z Desné okolo Souše k protržené přehradě

Údolí na Jablonecku a Liberecku chrání před povodněmi šest přehrad – Josefův Důl, Mšeno, Harcov, Fojtka, Mlýnice a Souš. Tou sedmou byla přehrada na Bílé Desné, která se protrhla v září 1916, pouhých deset měsíců po dokončení. Její vody zničily část obce a smetly přibližně sto domů.
Katastrofu, která stála život 65 lidí, dnes v Desné připomíná pamětní deska na balvanu, který přinesla z hor přívalová vlna. Právě u něj také může začít váš výlet k vodní nádrži Souš a dál do lesů k protržené přehradě.
 

Černá a Bílá Desná

Černá DesnáOd památného balvanu se vydejte kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie k návrší s kostelem Nanebevstoupení Páně a dál do centra Desné a soutoku obou řek, Černé a Bílé Desné. Tady se setkávají turistické značky; vy se nechte vést po červené k Riedlově vile. Další směr vám prozradí Ridelova hrobka v novorománsko-gotickém slohu na rozhraní Potočné a Dolního Polubného, z níž se místní sklářský král Wilhelm Riedel i po smrti mohl dívat na své sklárny.

Pod návrším s hrobkou červená značka odbočuje z hlavní silnice a podél Černé Desné vás dovede až do osady Souš. Čeká vás nejromantičtější úsek celého výletu; řeka tu protéká sevřeným údolím a je plná skal, peřejí, kaskád, kotlů a větších či menších vodopádů, které nejlépe uvidíte právě při chůzi proti proudu. Některé mají jména, jiné jsou bezejmenné; ten největší měří asi 10 metrů. V Souši opustíte značenou cestu a dál zamíříte po silnici směrem na Smědavu a Hejnice.
 

Kolem přehrady k jiné přehradě

Přehrada SoušJizerské hory nabízejí k prozkoumání řadu pěkných přírodních zákoutí a patří k nim i okolí vodní nádrže Souš. Po východním břehu vede nepříliš frekventovaná silnička, kam auta smějí jezdit přibližně jen od května do konce října. Při pohledu na rozlehlou vodní plochu vám možná bleskne hlavou, že stačilo málo a protrhnout se mohla právě Souš. Obě přehrady se totiž stavěly současně a podobnými technologiemi, protože Černá i Bílá Desná „vyráběly“ povodně jedna jako druhá. Po katastrofě na Bílé Desné samozřejmě na Souši došlo k přestavbě hráze a tím i zlepšení její stability. Nádrž kdysi patřila k oblíbeným rekreačním lokalitám a její hladinu dokonce brázdil výletní parník, dnes však slouží výhradně jako zásobárna pitné vody a koupání je tu zakázáno.

Za přehradou se silnička ztratí v lesích a po necelém kilometru vás dovede na rozcestí Souš – za přehradou, kde odbočuje žlutá značka. Když po ní ujdete další dva kilometry, stanete na hrázi slavné protržené přehrady.
 

Po stopách povodňové vlny

Protržená přehradaOdborníci se shodli, že protržená přehrada se stavěla na nebezpečném podloží a zhroutila se kvůli geologické poruše. Největší katastrofa svého druhu v Česku nadlouho zastavila stavby sypaných hrází a zároveň posloužila jako varovně vztyčený prst při výpočtech dalších přehradních konstrukcí. Dnes je protržená přehrada oblíbeným místem výletů a jako každé místo spojené s tragédií přitahuje velkou pozornost. Kromě zbytků sypané hráze tu můžete vidět šoupátkovou věž a ústí podzemní štoly, která odváděla vodu do sousední nádrže Souš a dnes slouží jako zimoviště netopýrů, v případě špatného počasí vám úkryt poskytne blízká útulna.

Zpět do Desné vede od přehrady pohodlná silnička s cyklostezkou a také naučná stezka, která v roce 2016 připomněla sté výročí katastrofy. Půjdete či pojedete údolím, kudy se v září 1916 valila voda, která městečko přehradou sice poničila, ale nezničila. Končí v parku v Desné u dřevěné zvoničky; značka vám ukáže, jak vysoko sahala voda, která se tudy po protržení přehrady hnala.