Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Prohlédněte si historické jádro města Telče, baziliku sv. Prokopa a židovské město v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou – pohodlně navštívit všechny tři památky na Vysočině zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO stihnete během jediného víkendu!

Odhalte tajemství Santiniho symboliky ve Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana NepomuckéhoVšechny památky UNESCO tvoří pomyslný trojúhelník a leží od sebe vzdálené přibližně 40 km. Své putování můžete zahájit třeba u barokního poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl postaven v letech 1719 až 1722 podle projektu architekta J. B. Santiniho v originálním stylu české barokní gotiky a je považován za vrchol Santiniho tvorby. Celkově nevelký centrální kostel se vymyká jakémukoliv popisu. Jeho tvary dané komplikovanými průniky šesti kružnic ve tvaru pěticípé hvězdy spolu s virtuózní hrou světel a stínů tvoří jedinečnou atmosféru, kterou v kostele ucítíte.

Jan NepomickýPodle legendy se nad tělem Jana Nepomuckého objevila korunka s pěti hvězdičkami, proto také Santini zakomponoval do svého projektu pětkovou symboliku. Základem je pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově "tacui" (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě. V kupoli je vypodobněn světcův jazyk, jako atribut nevyzrazení zpovědního tajemství. Stejný motiv najdete i ve tvaru lomených oken, který připomíná meč v pochvě, jinak řečeno, jeho jazyk zůstal skryt v ústech právě jako meč v pochvě.
 

Do Třebíče za románskou bazilikou a židovskou čtvrtí

TřebíčV Třebíči byla mezi památky UNESCO zapsána románsko-gotická bazilika sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí, Přední a Zadní synagogou, kde je umístěna stálá expozice židovské kultury. Třebíč kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím soužití Židů a křesťanů. Židovská čtvrť s hustou zástavbou zahrnuje více než 120 obytných domů, které doplňují objekty bývalých židovských institucí – radnice, školy, rabinátu a chudobince. Zadní synagoga navíc nabízí ve své expozici dobové informace o historii židovské čtvrti. Přední synagoga dnes slouží jako modlitebna Československé církve husitské.

třebíč hřbitovNezapomeňte navštívit ani na židovský hřbitov, který se nachází na svahu kopce Hrádek nad židovskou čtvrtí. Původní židovský hřbitov byl v 17. století přemístěn na severní svah kopce, kde je dnes k vidění kolem 3 000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1631. Součástí hřbitova je také obřadní síň z roku 1903 s unikátně dochovaným interiérem, kde se dodnes mohou provádět pohřební obřady podle starých židovských tradic.
 

Nechejte se okouzlit malebnými Moravskými Benátkami

telčTřetí památkou UNESCO je historické jádro Telče, jednoho z nejkrásnějších měst České republiky, kterému se přezdívá Moravské Benátky. Prohlédnout si zde můžete náměstí Zachariáše z Hadce, lemované měšťanskými domy s nádhernými renesančními štíty a podloubími, renesanční zámek s parkem i další drobné stavby včetně barokních soch a kašen. Historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář z časů Zachariáše z Hradce.

telčRozsáhlý renesanční zámecký komplex pochází z dílny architekta B. Maggiho z Arogna. K zámku ještě přiléhá zajímavě dispozičně řešená zahrada s parkem. Uvnitř zámku jistě každého zaujmou honosné interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Nejstarší stavební památkou ve městě je 49 m vysoká, pozdně románská Svatodušní věž z 13. století. K ní patří i malý emporový kostel, přestavěný koncem 15. století v gotickém slohu.