Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Pohádkovou stezkou kolem Miletína s Karlem Jaromírem Erbenem

Náměstí v Miletíně zdobí mariánský sloup, několik svatých a pomník Karla Jaromíra Erbena. Jméno Erben nese také jedna ze dvou cukráren, které na vývěsních štítech slibují pravé miletínské modlitbičky – medové perníky s oříškovou náplní a mandlí, připomínající modlitební knížky.
Traduje se, že to byla oblíbená pochoutka Karla Jaromíra Erbena, jisté však je, že ji v roce 1864 začal vyrábět Josef Erben, prapradědeček současného majitele cukrářství. Inspiroval jej prý pohled na ženy vracející se z nedělní bohoslužby a v rukou svírající modlitební knížky.
 

Vstup do pohádky

MiletínDo Miletína se ale nejezdí jen kvůli modlitbičkám; na zámku objevíte Muzeum českého amatérského divadla a v úzké uličce kousek od náměstí stojí Erbenův rodný domek. Právě tady se básník, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek 7. listopadu 1811 narodil a vyrůstal, než odešel na studia do Hradce Králové a do Prahy. Jeho nejznámějším dílem je sbírka balad Kytice, která poprvé vyšla v roce 1853, ale téměř polovina básní byla napsána a otištěna před souhrnným vydáním.

U rodného domu začíná naučná stezka, která vám na přibližně pětikilometrovém okruhu představí nejenom jednotlivé básně z Kytice, ale také zajímavosti a legendy spjaté s Podkrkonoším. Kromě obvyklých informačních panelů a laviček některá zastavení zdobí pohádkové dřevěné sochy, takže putování kolem Miletína můžete pojmout jako pohádkovou výpravu s dětmi.
 

Polednice a švarný pán

Pán na koniNa první zastávce poblíž malé studánky vás přivítá hrdinka nejstarší Erbenovy básně, dřevěná socha Polednice. Cesta pokračuje přes návrší, kde kdysi bývalo popraviště; místo Erbena inspirovalo k napsání balady Dceřina kletba. Po půl kilometru vyjdete na asfaltku pod lesem, z něhož na dřevěném koni vyjíždí švarný dřevěný Pán – kdo jiný než hrdina básně Zlatý kolovrat.

Po silnici se dostanete až k místu, kde kdysi bývaly malé lázně a kam prý básník umístil děj balady Záhořovo lože. Odtud se přes šesté zastavení s pěkným výhledem trasa vrací zpět do Miletína. Ve městečku vás zavede ještě na hřbitov a nakonec k Erbenovu pomníku na náměstí, kde naučná stezka končí.
 

Znáte kostel z básně Svatební košile?

Kostel ByšičkyNěkolik míst v Česku se chlubí, že právě ona se stala předlohou některých Erbenových básní, ale Podzvičinsko coby básníkův rodný kraj mezi nimi jednoznačně vítězí. Další inspirační zdroje pro jednotlivé básně z Kytice najdete v okolí Miletína na delší, přibližně čtrnáctikilometrové trase, která navazuje na pohádkovou stezku. Začíná rovněž v Miletíně u Erbenova rodného domku, odkud ale zamíří na západ přes Červenou Třemešnou a vrch Vrbina až ke kostelu sv. Petra a Pavla na Byšičkách. V těchto místech se odehrává děj hororové básně Svatební košile a procházkou přes Bělohradskou bažantnici se snadno dostanete až do Lázní Bělohrad. Mimochodem, lázeňští hosté mají Miletínské modlitbičky rádi podobně jako lázeňské oplatky, ale jako suvenýr z lázní se perníková pochoutka nehodí: oproti oplatkám má totiž poměrně krátkou trvanlivost několika dnů.

Na zpáteční cestě projdete kolem rybníků Hluboký a Nadýmák, které posloužily jako předobraz pro báseň Vodník, a přes Vlkanov a Miletínek se vrátíte zpět do Miletína. Cestou vás nečekají jen literární objevy, ale také pěkné výhledy na Zvičinu. Ta je však od obou tras poněkud daleko a zaslouží si samostatný výlet.