Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů

Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů

Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO. Vyrazit můžete i k jihočeskému Stonehenge.

Jedinečné selské baroko

HolašoviceVesnička Holašovice je známá stavebním slohem lidové architektury z 19. století, který se nazývá selské baroko. Vesničku tvoří 23 památkově chráněných výstavných usedlostí, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran a různých ohrazení. Celkem se jedná o 120 budov, které vytváří ucelený památkový soubor, přičemž usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 metrů. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem selského baroka na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Téměř před každým stavením tu najdete tradiční pumpu s dřevěným korytem. Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly Holašovice zapsány v roce 1998. Do podvědomí české veřejnosti se vesnice zapsala již v roce 1972, kdy se zde natáčela filmová podoba Prodané nevěsty.

 

Znáte jihočeské Stonehenge?

HolášoviceKaždoročně v červenci se zde konají tradiční Selské slavnosti Holašovice, kde se prezentuje řada řemesel s možností nákupu výrobků z keramiky, kůže, proutí nebo paličkované krajky. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři a hrnčíři.

Nedaleko od vsi se nachází jedna magická zajímavost – kruh vytvořený z obřích kamenů, kterému se přezdívá jihočeské Stonehenge. Místu je přičítána silná pozitivní energie a kromě turistů sem jezdí i ti, kteří si chtějí otestovat vliv těchto kamenů na lidské zdraví.