Nová Role

Město leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Karlových Varů, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánka v Nové Roli, která je součástí společnosti Thun 1794.

Co musíte vidět v Nové Roli

Nová Role je jedním z nejmladších měst v Česku, titulu se dočkala v roce 1964. Rozvoj jí přineslo teprve 20. století, spojené s těžbou a zpracováním kaolinu. Nejstarší historickou památkou je kostel sv. Archanděla Michaela, ale znak a prapor, kde je hlavním symbolem konvice představující výrobu porcelánu jasně prozrazuje, že pro Novou Roli je nejdůležitější právě místní porcelánka, postavená v roce 1921. Jméno společnosti Thun 1794 vzniklo podle nejstaršího závodu v Klášterci nad Ohří.
 

K Thunům na prohlídku porcelánky

Na mapě výletních míst na Karlovarsku přibyla nová porcelánová zastávka. Ke vzniku návštěvnického centraporcelánovou školičkou, kde si děti vyzkouší zdobení hrnečků, vedl porcelánku v Nové Roli rostoucí zájem o industriální památky. Expozice vás seznámí s historií továrny, výrobou porcelánu i s porcelánovými kousky, které odtud putují do světa, objednat si můžete i prohlídky výrobních prostor, které porcelánka Thun 1794 nabízí jako jeden z mála podniků ve svém oboru.
 

Na kole i pěšky na farmu plnou dobrot

Novou Rolí prochází turistické stezky a cyklotrasy, které pokračují až do německého Saska. Bohaté možnosti nabízí také nedaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkud do Nové Role přes Starou Roli podél říčky Rolavy míří naučná stezka pro děti i dospělé, plná přírody a nového poznání. Protože stezka vede po cyklotrase, můžete se po ní projet i na kole. Cestou se určitě zastavte na ekologické farmě Kozodoj, kde poznáte spousty domácích zvířat a můžete si koupit dobroty přímo od farmáře.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Ozdobte si vlastní hrníček v porcelánce Thun
7. březen 2014 10:00

Ozdobte si vlastní hrníček v porcelánce Thun

Nová Role
S celou řadou zajímavých novinek vstupuje do nové sezóny Porcelánová školička v Nové Roli na Karlovarsku. Návštěvníkům, kteří si přicházejí prohlédnout výrobní prostory věhlasné porcelánky Thun 1794, nabízí jedinečnou možnost, ozdobit si vlastní hrníček a získat tak originální suvenýr. Pro studenty a nejmenší děti navíc připravila krátké filmy o výrobě českého porcelánu.
Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Nová Role, Západočeské lázně
Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Nová Role, Západočeské lázně

Pojeďte na výlet

Výlet na Loket a Bečov

Výlet na Loket a Bečov

Západočeské lázně    Na hrady a zámky