Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou

Proč se právě tohle město řadí k nejhezčím na Sázavě, a dokonce se mu přezdívá perla Posázaví? Důvodem není historické centrum se starodávnými domy, takové najdete téměř všude, ale hrad na skalním ostrohu nad řekou. Když vyšplháte na jeho věž, uvidíte Ledeč i Sázavu jako na dlani.

Co musíte vidět v Ledči nad Sázavou

Prohlídku areálu hradu spojte s návštěvou muzea s expozicí plyšových medvídků, sestupem do podzemí, kde se usadili čerti, a výstupem na hradní věž. Uvidíte odtud historické jádro města se synagogou a kostelem sv. Petra a Pavla na břehu Sázavy. Památník u kostela připomíná faráře Josefa Toufara, s jehož pastoračním působením v blízké Číhošti je spjat takzvaný číhošťský zázrak, kdy během adventu 1949 došlo k dodnes k nevyjasněnému pohybu dřevěného křížku na oltáři.
 

Zajímavosti na Sázavě

Když v Ledči nad Sázavou nasednete na Posázavský Pacifik a svezete se na zastávku Stvořidla, vystoupíte u jednoho z nejhezčích úseků Sázavy. Řeka tu protéká mezi skalami, má větší spád a vytváří řadu peřejí. Do Ledče se můžete vrátit na lodi nebo pěšky po značené cestě, z níž vede odbočka do Sluneční zátoky. Tady v letech 1925–45 tábořil se svým oddílem Jaroslav Foglar, zvaný Jestřáb. Památník na okraji louky připomíná, že ve Sluneční zátoce se odehrává děj knížky Hoši od Bobří řeky.
 

Hrady, střed Česka a zvířata

Z hradní věže zahlédnete zříceninu hradu Melechov a hrad Lipnici, obě místa ale jsou trochu z ruky. Vydejte se raději do Číhoště; kostel Nanebevzetí Panny Marie najdete snadno, ale objevíte tu i skrytou kuriozitu: geografický střed České republiky. Zastavit se můžete v záchranné stanici fauny v Pavlově, k romantickým výletům zve lesopark Šeptouchov se skálou, na jejíž vrchol a k vyhlídkové plošině vede schodiště. Nachází se tu i vchod do zatím nepřístupných krápníkových jeskyní.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Hrad Ledeč nad Sázavou představí letos tři nové expozice
29. únor 2016 14:00

Hrad Ledeč nad Sázavou představí letos tři nové expozice

Ledeč nad Sázavou
V nové turistické sezoně, která začne na hradě prvního dubna, se návštěvníci mohou těšit nejméně na tři nové expozice. Hrad na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou letos nabídne roztomilou výstavu plyšových medvídků, pohled do pravého pekla a chystá se také expozice selského dvora.

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Vysočina