Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Dalešice

Dalešice

Malou obec na Vysočině jihovýchodně od Třebíče znají všichni milovníci piva a také Menzelova filmu Postřižiny, který se v dalešickém pivovaru natáčel. Poblíž láká k pěším i vodáckým výletům přehrada na řece Jihlavě a informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany.

Co musíte vidět v Dalešicích

Uprostřed Dalešic stojí barokní zámek se zajímavou vstupní bránou, sochařskou výzdobou a parkem, k němu přiléhá románsko-gotický kostel sv. Petra a Pavla. U hřbitova v jižní části obce si prohlédněte kapli sv. Kříže, upravenou do současné podoby na sklonku 18. století v empírovém slohu. Bronzová busta básníka Vítězslava Nezvala před základní školou připomíná, že jeho otec působil v Dalešicích jako řídící učitel a básník sem za rodiči často jezdíval za studentských let z nedaleké Třebíče.
 

Dalešický pivovar

Pivo se v obci vařilo již koncem 16. století, dalešický pivovar se však proslavil až v roce 1980, kdy tu režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Po rekonstrukci se v pivovaru opět vaří filtrovaná i nefiltrovaná piva, kromě stylové pivovarské hospody v areálu najdete Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví s řadou kostýmů a rekvizit z filmu Postřižiny, pivovarský hotel a půjčovnu elektrokol. Oblíbené jsou i exkurze do moderní výrobny a středověkých sklepů.
 

Láká vás prohlídka hráze nebo štěpení jádra?

V Dalešicích začíná Pivovarská cyklotrasa, která vede až k Zámeckému pivovaru v Oslavanech. Tak daleko jezdit nemusíte, protože na trase potkáte řadu dalších zajímavých míst – například Dalešickou přehradu s nejvyšší sypanou hrází ve střední Evropě, do jejíchž útrob se můžete vypravit na prohlídku. Přehrada se nevyužívá jen k rekreaci a výletním plavbám, ale proudí odtud voda také do Jaderné elektrárny Dukovany; tam jste zváni do moderního informačního centra s řadou interaktivních prvků.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let
19. září 2018 16:00

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let

Dalešice
Vodní elektrárna Dalešice letos slaví 40 let. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna čtyři soustrojí této přečerpávací vodní elektrárny. V Česku jsou jen tři přečerpávací elektrárny, dalšími jsou Štěchovice a Dlouhé stráně. Významné výročí v Dalešicích náležitě oslaví, bohatý program se chystá od pátku 21. do neděle 23. září 2018. Příchozí se mohou těšit na hudební vystoupení zvučných jmen jako Lucie Bílá, David Koller, Aneta Langerová nebo Bára Poláková.

Ubytování a restaurace