Chropyně

Význam Chropyně, města ležícího v rovinách Hané mezi Kroměříží a Přerovem, vzrostl v 15. století za pánů z Ludanic, kteří z ní učinili střed prosperujícího panství. Dominantou města je barokní zámek, bývalé lovecké sídlo olomouckých arcibiskupů, s nímž je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi.

Zámek láká na hanácké tradice a obrazárnu E. Filly

V pozdně renesančním zámku se štíhlou věží si prohlédnete expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu. Každý lichý rok na konci května se tu konají populární Hanácké slavnosti, zaměřené na uchování a obnovu folklorních tradic regionu a provázené jarmarkem s ukázkami tradičních řemesel.
 

Pověst o králi Ječmínkovi

Dávná moravská pověst vypráví, že nešťastná paní vyhnaná z chropyňského zámku tajně porodila syna v místě zvaném Markrabina a podle ječmenného pole jej pojmenovala Ječmínek. V Chropyni se traduje, že bájný hrdina se sem vrací dodnes; proto je stůl v jeho sále stále prostřený a zaklepete-li na něj přesně o půlnoci, Ječmínek se ozve. Kdo ví? Není divu, že jej místní vyhlížejí, protože lidová tradice rovněž dodává, že až se jednou hanácký král Ječmínek vrátí, nastanou Moravě zlaté časy.
 

Chropyně: toulky kolem Zámeckého rybníka

Oblíbeným místem procházek je stezka lužními lesy kolem Zámeckého rybníka. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v nádherném zámeckém parku a je jediným pozůstatkem středověké rybniční soustavy. Coby národní přírodní rezervace a největší hnízdiště racků chechtavých ve střední Evropě se ke koupání nehodí, v letních měsících se proto vydejte raději na chropyňské koupaliště.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

V Chropyni se chystají Hanácké slavnosti
24. květen 2019 6:00

V Chropyni se chystají Hanácké slavnosti

Chropyně
Už od roku 1985 zaplní každý lichý rok poslední víkend v květnu prostory zámeckého parku a náměstí v Chropyni krojované folklorní soubory, aby si připomněly tradice a zvyky Hané. Hlavní myšlenkou Hanáckých slavností je přiblížit lidem, kteří v našem kraji žijí, narodili se tu, přistěhovali se sem, nebo jsou z dalekého okolí, jak se na Hané žilo a jaké byly zvyky. Hanácké slavnosti se staly nedílnou součástí kulturního života regionu a v posledních několika ročnících jsou pořádány vícedenní slavnosti, letos od 25. do 26. května 2019.
1.5.
29.9.
Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná

Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná

Chropyně, Východní Morava
Naučná stezka a rybník v Chropyni

Naučná stezka a rybník v Chropyni

Chropyně, Východní Morava
Koupaliště Chropyně

Koupaliště Chropyně

Chropyně, Východní Morava
Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Chropyně, Východní Morava