Skuteč

Východočeské město Skuteč leží kousek od Hlinska, na dosah od chráněné krajinné oblasti Železné hory a přírodního parku Údolí Krounky a Novohradky. Město proslavila výroba obuvi a lomy, v nichž se těžila kvalitní žula a jimiž vás provede originální žulová naučná stezka.

Co musíte vidět ve Skutči

Zdaleka viditelnou dominantou města je věž barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který stojí kousek od Palackého náměstí, společně se hřbitovním kostelem Božího Těla oba mají gotické základy. Náměstí zdobí mariánský sloup a několik soch, severně od náměstí najdete Městské muzeum s expozicemi obuvi a kamene. Sbírka obuvi patří k největším svého druhu v Česku, pro expozici kamenictví byly zrekonstruovány sklepní prostory muzea a přilehlá zahrada.
 

Výlety za žulou

Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky, kde se v minulosti v desítkách větších i menších lomů těžil kámen. Necelých pět kilometrů dlouhá okružní žulová stezka vás k několika z nich zavede, uvidíte i velké zatopené lomy a četné pozůstatky těžby – haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky. Trasu doplňuje sedm naučných zastavení, průvodce stezkou získáte zdarma v turistickém informačním centru.
 

Geopark, romantika i adrenalin

Na návrší u silnice mezi Zbožnovem a Štěpánovem, odkud je krásný výhled na údolí Anenského potoka a město Skuteč, si prohlédnete venkovní expozici geoparku Železné hory. Nedaleko stojí kaple sv. Anny, místo vhodné pro ty, kteří hledají klid a romantická přírodní zákoutí. Naopak milovníkům adrenalinu a neobvyklých zážitků je určena via ferrata v Šilinkově dole, jištěná cesta po skalách nad říčkou Krounkou, nahlédnout můžete i do neobvyklých skalních bytů ve Zderazi.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu
15. březen 2019 10:30

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu

Skuteč
Klasická hudba, opera, balet, souboj klavírů, francouzské šansony nebo soutěžní přehlídka pěveckých sborů, to vše bude lákat do Skutče milovníky hudby v období od 17. března do 12. května 2019, kdy se uskuteční již 16. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.
29.6.
Hradní slavnosti

Hradní slavnosti

Skuteč, Východní Čechy
Žulová stezka Horkami

Žulová stezka Horkami

Skuteč, Východní Čechy
Zatopené lomy u Skutče

Zatopené lomy u Skutče

Skuteč, Východní Čechy
Přírodní rezervace Anenské údolí

Přírodní rezervace Anenské údolí

Skuteč, Východní Čechy

Pojeďte na výlet