Proseč

O krajině kolem Proseče se říká, že si dosud zachovala svou panensky nedotčenou tvář. Není to nadsázka, důkazem je přírodní rezervace Maštale s řadou skalních útvarů. Na výlet se můžete vydat také na několik rozhleden, do prosečského Muzea dýmek anebo prozkoumat pitoreskní skalní byty ve Zderazi.

Proseč: česká metropole dýmek

Dominantou protáhlého náměstí v Proseči je kostel sv. Mikuláše, jehož interiéry zdobí malby podle šablon Mikoláše Alše, a sousoší Nejsvětější Trojice. V roubeném domku z první poloviny 18. století si prohlédnete Muzeum dýmek. Od 19. století byla Proseč vyhlášeným centrem dýmkařství, k vidění je jedinečná sbírka dýmek, vyráběných ve městě i v okolí. V roubené části stavby se seznámíte s historií města, jeho osobnostmi, dobovým oblečením, nádobím, keramikou, sklem a nábytkem.
 

Od minizoo k soše odvážného zajíce

Na severním okraji Proseče můžete navštívit areál Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka a geopark Brána do pravěku, který odhalí pohled do pravěku na území Železných hor. Je tu rovněž dětské hřiště a Minizoo, kde našli domov trvale handicapovaní pacienti záchranné stanice. Kolem areálu vede ekovýchovná naučná stezka, která míří do Boru u Skutče a tamnímu koupališti. Vydat se můžete také do blízké Zderazi, kde se dochovaly unikátní skalní byty; ve skalách za vesnicí objevíte kuriózní sochu zajíce.
 

Maštale, rozhledny a planetární stezka

Nejlákavějším místem v okolí Proseče jsou přírodní rezervace Maštale se spletí skalnatých údolí, stěn, pilířů a rozsedlin. Pohádkovou krajinu protkává hustá síť cyklostezek a turistických tras, mezi oblíbená místa patří Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci, rokokový zámek Nové Hrady a rozhledna Terezka. Kolem ní prochází planetární stezka s modely vesmírných těles; okružní trasa začíná u Městské knihovny v Proseči. Na obdivovatele přírodních krás čeká také kaňon Pivnická rokle.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

1.6.
29.9.
Cyklobus Českomoravským pomezím 2019

Cyklobus Českomoravským pomezím 2019

Vysoké Mýto, Východní Čechy
Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak je krásně kolem Litomyšle

Nové Hrady, Východní Čechy
Planetární stezka v Proseči

Planetární stezka v Proseči

Proseč, Východní Čechy

Ubytování a restaurace

Pojeďte na výlet