Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Velhartice

Velhartice

Malé pošumavské městečko si dodnes zachovalo působivou atmosféru. Jeho dominantou je hrad na návrší uprostřed zalesněných vrchů, který se největšího rozkvětu dočkal za Buška staršího a jeho syna Buška mladšího z Velhartic, oblíbených a věrných komorníků krále a císaře Karla IV.

Co musíte vidět ve Velharticích

Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie, jižně od Velhartic leží hřbitov s gotickým kostelem sv. Maří Magdalény, obestřený podobnou pověstí, jakou ztvárnil Karel Jaromír Erben v básni Svatební košile. Maloměstskou atmosféru podtrhuje několik starých roubených domů a také malý skanzen, který už řadu let vyrůstá před hradem Velhartice. Jižně od města na okraji lesa objevíte malý židovský hřbitov.
 

Podle čeho poznáte hrad Velhartice?

Podobně jako jiná sídla i hrad Velhartice má starší středověkou a novější, pozdně renesanční část. V hradních areálech střední Evropy nemá obdoby velký kamenný most, který propojoval gotický palácobytnou obrannou věží Putnou. Impozantní stavba se čtyřmi lomenými oblouky na mohutných válcovitých pilířích je 32 metrů dlouhá a 10 metrů vysoká, navíc se stavbami na bocích ji spojují jen padací můstky. Chcete-li se sem podívat, vyberte si v nabídce prohlídkový okruh Gotický hrad.
 

Údolím Ostružné na návštěvu k Janu Werichovi

Ve Velharticích můžete navštívit řezbářskou dílnu a obchod známého šumavského řezbáře Karla Tittla, kde je k vidění Velhartický betlém; v Muzeu ŠumavySušici je vystaven Tittlův Sušický mechanický betlém. V letních měsících se můžete koupat v rekreačním rybníku Bušek, v zimě je k dispozici lyžařský areál Veselice. Malebným údolím Ostružné pod hradem prochází naučná stezka Velhartice; končí u chaty, kterou si tu v roce 1938 nechal postavit Jan Werich.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Velhartice, Bušek, Karel IV. … a co více?
2. srpen 2018 14:20

Velhartice, Bušek, Karel IV. … a co více?

Velhartice
Autentickou atmosféru diplomatického setkání středověkého českého šlechtice s evropsky významnými politickými aktéry vám přiblíží 4. a 5. srpna 2018 kulturní akce s názvem Štíty stříbrného lva, která bude rekonstrukcí setkání Buška z Velhartic s Karlem IV.
1.6.
Open Mic Velhartice

Open Mic Velhartice

Velhartice, Šumava
15.6.
16.6.
Balada pro banditu

Balada pro banditu

Velhartice, Šumava
30.6.
Touch of Gospel

Touch of Gospel

Velhartice, Šumava

Ubytování a restaurace