Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Stožec

Stožec

Někdejší šumavská dřevařská osada se už dávno proměnila v oblíbené turistické centrum. Leží jen kousek od Lipna v údolí Studené Vltavy, je východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a známá je i železniční trať, která ze Stožce vede na státní hranici do Nového Údolí.

Stožec, vesnice v horách

Podobně jako jiné horské obce i Stožec tvoří další menší osady: České Žleby, Černý Kříž,
Dobrá a Nové Údolí. Nejstarší doby připomínala roubená kaple Panny Marie, známá jako Stožecká kaple, kterou v roce 1791 postavil nad pramenem léčivé vody kovář z Volar. Za minulého režimu kaple chátrala, současná stavba vznikla v roce 1988. Nad kaplí na Stožecké skále se tyčí vysoký železný kříž, poblíž najdete nepatrné zbytky strážního hradu, v minulosti chránícího Zlatou stezku.
 

Národní park Šumava se představuje

Stožec je vedle Kvildy nebo Kašperských Hor jedním z míst, zde můžete navštívit informační středisko Národního parku Šumava. Zdejší expozice mapuje jednotlivé ekosystémy Šumavy včetně typických zástupců z říše živočichů i rostlin, věnuje se také osudům Stožecké kaple a stavbě Schwarzenberského plavebního kanálu. Poblíž najdete geologickou expozici, venkovní areál s řadou zajímavých prvků a areál lesních her, zážitkovou okružní stezku s řadou interaktivních zastávek a Soví stezkou.
 

Výlety po Šumavě

Díky železniční trati do Nového Údolí je Stožec vynikajícím východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a dál k Plešnému jezeru, anebo ještě výš, na Třístoličník (1 302 m) a nejvyšší horu české části Šumavy Plechý (1 378 m). K putování zajímavými místy láká také Medvědí stezka, na níž objevíte památník zastřelení posledního šumavského medvěda, oblíbeným místem je Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže anebo dřevěná vyhlídková plošina v zaniklé osadě Kamenná Hlava, odkud při dobré viditelnosti spatříte 130 km vzdálené Alpy.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli
5. srpen 2019 19:49

Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli

Stožec
Staročeský jarmark s řemesly, výstava fotografií, muzika, ohňová show a zábava pro děti čeká na ty, kdo v sobotu 10. srpna přijedou na oslavy 250 let od první zmínky o obci Stožec. Přijeďte i vy, letní Šumava je totiž opravdu překrásná. Můžete se vydat třeba po obnovené křížové cestě až ke Stožecké kapli.

Ubytování a restaurace