Rožďalovice

Lesy, několik rybníků a na břehu jednoho z nich stylový penzion Bučický mlýn, ve městečku pak zámek, barokní kostel a dům s knihařskou dílnou, kde ve své době působil známý umělecký knihař Jenda Rajman (1892–1965) a která nyní funguje jako muzeum knihařství – to všechno jsou Rožďalovice.

Rožďalovice, město s knihařskou dílnou

Městečko ve středních Čechách leží přibližně v polovině cesty mezi Nymburkem a Jičínem. Už zdálky vás upoutají dvě věže barokního kostela sv. Havla a zámek, který slouží jako domov seniorů. Pozornost si zaslouží především Muzeum klasického knihařství, věnované tvorbě uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892–1965). Při prohlídce se seznámíte s dřívějšími způsoby vazby knih a jednodušší knihařské práce si dokonce můžete sami vyzkoušet, muzeum navíc pořádá knihtiskařské kurzy a tvůrčí
dílny.
 

Melantrich a galerie

Tradice řemesel, spojených s výrobou knih, se v Rožďalovicích zrodila dávno před vznikem Rajmanovy dílny: právě tady se totiž roku 1511 narodil Jiří Melantrich z Aventina, významný český renesanční tiskař a nakladatel. Mezi jeho nejznámější díla patří Herbář italského lékaře a botanika Pietra Andrey Mattioliho a Bible Melantrichova, zvaná též Melantriška. Tiskaře a jeho dílo připomíná Galerie Melantrich, pobočka Polabského muzeaPoděbradech, sídlící v patrovém roubeném domě s podloubím.
 

Tipy na výlety plné ticha i zábavy

Rožďalovice obklopují krásné lesy s četnými rybníky; z centra města vás turistická značka dovede k penzionu Bučický mlýn s restaurací a bohatou nabídkou volnočasových aktivit, lákavým cílem pro milovníky venkova je i Farma Košík. Neláká vás lesní ticho a relaxace? Pak se naopak vydejte tam, kde to žije, třeba do barokního zámkupivovarem, staročeskou krčmou, středověkým hotelem a spoustou atrakcí pro dětiDětenicích anebo na nedaleký pohádkový hrad a zámek Staré Hrady.
 
Zobrazit celý popis

Akce

10.5.
15.9.
Pobavte se Vtípky Karla Kinského

Pobavte se Vtípky Karla Kinského

Rožďalovice, Střední Čechy
Zámek Rožďalovice

Zámek Rožďalovice

Rožďalovice, Střední Čechy
Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Rožďalovice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Bučický mlýn - aktivní relax pro všechny

Bučický mlýn - aktivní relax pro všechny

Rožďalovice, Střední Čechy