Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Měděnec

Měděnec

Osada Měděnec leží na hřebeni Krušných hor, v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Měděnec a přes tisíc let staré štoly

Nejstarší štoly na Mědníku pravděpodobně vznikly již v 10. století. Těžily se tu zejména stříbronosné měděné rudy; způsoby jejich dobývání můžete poznat při prohlídkách dvou štol, Země zaslíbené a Panny Marie Pomocné. Obec Měděnec spolu s vrchem Mědník tvoří součást společné česko-německé žádosti o zápis hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Nejlepší vyhlídkové místo

Kromě pozdně barokního kostela Narození Panny Marie na náměstí je dominantou obce a okolní krajiny barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník. Od ní se otvírá nádherný kruhový rozhled. Na severu se rozkládá údolní nádrž Přísečnice s Jelení horou, východně a severovýchodně stojí na hřebeni Krušných hor několik desítek větrných elektráren. Zahlédnete i část Podkrušnohorské pánve s komíny elektráren a povrchovými doly, Nechranickou přehradu a údolí OhřeKláštercem nad Ohří a Kadaní, jižně za řekou se zvedají Doupovské hory.

 

Requiem a sfingy

Malý pomníček na okraji Měděnce připomíná místo, kde stával Ústav sociální péče. V noci z 1. na 2. listopadu 1984 vyhořel a při požáru zahynulo 26 lidí. Tragédie se později stala námětem filmu Filipa Renče Requiem pro panenku. Další zajímavost objevíte u silničky jižně od Měděnce, která v serpentinách klesá ke Klášterci nad Ohří: nachází se tu přírodní památka Sfingy. Až patnáct metrů vysoké skalní útvary připomínající egyptské sfingy vznikly dlouhodobým působením vody a mrazu.

Aktivity v obci Měděnec

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Měděnec, Ústecký kraj

Via Czechia – Severní stezka

Severní stezka je nejenom nejdelší trasou Via Czechia, ale rovněž nejdelší dálkovou stezkou v celé České Republice. Spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. V oblasti českého Slezska ji lze kombinovat se Stezkou Slezskem.
Měděnec, Ústecký kraj

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.
Měděnec, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Měděnec, Ústecký kraj

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.
Měděnec, Ústecký kraj

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.
Měděnec, Ústecký kraj

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.
Měděnec, Ústecký kraj

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.
Měděnec, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.