Rumburk

Rumburk je město ležící v nejsevernější části České republiky, na severovýchodě okresu Děčín ve Šluknovském výběžku. Město leží ve Šluknovské pahorkatině a protéká jím říčka Mandava. V Rumburku jsou také hraniční přechody do Německa – Seifhennersdorf a Neugersdorf.

Objevte českou Malou Paříž

Odedávna bývalo v Rumburku manské sídlo. Nejstarší doklad o existenci Rumburku přináší listina městské rady ve Zhořelci, vydaná 7. července 1298. Rumburk se svým plátenickým, vlněným a bavlněným zbožím a soustružnickým zbožím měl v průmyslovém světě dobré jméno. Město Rumburk bylo proslulé výrobou véby, a  takzvaných "rumburských" kamen a dalšími produkty. Stávala zde také největší manufaktura v České republice – Allasonova továrna na sukno. Rumburku se pro jeho honosnost říkalo "Malá Paříž". V roce 1918 na sklonku 1. světové války proběhla ve městě vzpoura navrátilců z ruského zajetí. Deset účastníků bylo popraveno a další byli vězněni v Malé pevnosti v Terezíně. V areálu kapucínského kláštera se nachází Loretánská kaple vybudovaná počátkem 18. století, jde o nejseverněji stojící stavbu svého druhu na světě.
 

Koho byste měli z Rumburka znát

Z Rumburka pochází Albin Hugo Liebisch, který se proslavil výrobou motocyklů Čechie – Böhmerland.  Liebischovy motocykly Čechie-Böhmerland se staly pojmem a jsou to dodnes nejdelší motocykly na světě. V halách krásnolipského továrníka Alfreda Hielleho vznikly roku 1925 první prototypy Liebischových motocyklů, které od roku 1927 nesly obě značky — Böhmerland a Čechie. Sám Liebisch podnikal v rámci propagace svých strojů neobvyklé cesty po celé Evropě, ke kterým patřily také reklamní výjezdy na obtížně přístupné hory (Jedlová, Klíč, Ještěd... atd.), pokoření alpských průsmyků nebo účasti motocyklů Čechie na motoristických závodech.
 

Cestovatelská potěšení pro skvělé výlety

V Rumburku se můžete zajít podívat do neobvyklé expozice církevního umění Šluknovska v Loretě Rumburk, která nabízí zážitek pro všechny smysly. V Klenotnici uvidíte ornáty a bohoslužebné nádoby a seznámíte se i s vůní kadidla. Součástí ambitu Lorety v Rumburku jsou také Svaté schody – po 28 dřevěných stupních Svatých schodů stoupají věřící pouze klečmo. Pokud vás lákají spíše výlety do přírody, nezapomeňte vystoupat na cihlovou rozhlednu Dymník, kam lze dojít po Naučné stezce Dymník.

Turistická informační centra


Akce ve městě Rumburk

Tour de Zeleňák 2024

Nejstarší silniční amatérský závod v České republice oslaví v roce 2024 své jubileum – 40. výročí! Tour de Zeleňák se jezdí na trati 54 km kolem celého Šluknovského výběžku, a kategorie Obr Zeleňák dokonce ve dvou okruzích. Součástí jsou i historická kola, horská kola a také dětské závody.
Rumburk, Ústecký kraj

Aktivity ve městě Rumburk

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku – města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.
Rumburk, Ústecký kraj

Sportlife Rumburk

V našem areálu sportů se budete bavit celoročně. Naleznete zde mnoho možností jak využít volný čas. K dispozici vám je víceúčelová hala o rozměrech 22 x 44 m a výšce 10 m, čtyři bowlingové dráhy, dva squashové kurty.
Rumburk, Ústecký kraj

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.
Rumburk, Ústecký kraj

Unikátní socha Černé matky Boží Loretánské v Rumburku

Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku, zvaná též Rumburská Loreta, skrývá jednou zajímavost – sochu Černé matky Boží Loretánské, pocházející z roku 1694.
Rumburk, Ústecký kraj

Fotbalgolf Dymník v Rumburku

První certifikované fotbalgolfové hřiště v ČR! Fotbal Park Dymník se nachází v těsné blízkosti Rumburku na vrcholu Dymník a nabízí dvě 18jamková hřiště světové úrovně. Přímo vedle hřiště se také nachází penzion a výletní restaurace Dymník.
Rumburk, Ústecký kraj

Muzeum Rumburk – přírodovědné expozice

Muzeum je umístěno do nově zrekonstruované budovy bývalé Försterovy továrny na barvení tkanin a lněné příze.
Rumburk, Ústecký kraj

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.
Rumburk, Ústecký kraj

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.
Rumburk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Rumburk

Wellness Hotel Lužan

Wellness Hotel Lužan dominující historickému náměstí města Rumburk je jedním ze dvou ubytovacích zařízení značky Lusatia Quality nacházejících se v blízkosti Národního parku České Švýcarsko. Svým hostům poskytuje zákaznický komfort ve 26 dvoulůžkových pokojích a 4 apartmánech.
Rumburk, Ústecký kraj

Resort Dymník

Resort Dymník se nachází na kopci vyhaslé sopky 3 kilometry od města Rumburk. Skládá se ze dvou samostatných budov, v jejichž těsné blízkosti se rozprostírají lesy a louky, nad kterými se tyčí rozhledna Dymník.
Rumburk, Ústecký kraj

Restaurace Dymník

Výletní restaurace Dymník byla už v roce 1895 upravena z bývalého selského stavení a posloužila mnoha generacím turistů jako místo odpočinku na jejich vycházkách.
Rumburk, Ústecký kraj

Cukrárna Venezia

V klasické české cukrárně nacházející se v centru Rumburka si můžete dát dort, chlebíček nebo i zmrzlinový pohár.
Rumburk, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Poznejte České Švýcarsko

Do krajiny Českého Švýcarska jsem vstoupil s úžasem Hirama Binghama, objevitele legendárního Machu Picchu, a naplňující zážitek objevitele zde pociťuji dodnes. Možná proto, že i tento fascinující svět skalních věží, hlubokých kaňonů a černobílých hrázděných domů byl sám objeven dvěma romantickými švýcarskými malíři, kteří mu dali jméno po své domovině a objevování je mu vlastní.
Krásná Lípa - krajinu plnou tajemství, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu