Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Švýcarsko > Mikulášovice

Mikulášovice

Město ve Šluknovském výběžku znají ti, kteří jezdí obdivovat přírodní krásy národního parku České Švýcarsko. Tady se rovněž zrodil nožík zvaný rybička s rukojetí ve tvaru ryby: připomíná místní nožířské tradice a zároveň zve na prohlídku nožířského muzea.

Miulášovice: kostel, hvězdárna a kaple

Dominantou Mikulášovic je pozdně barokní trojlodní kostel sv. Mikuláše, naproti pak stojí za vidění kuriózní věž zakončená koupulí – hvězdárna. V roce 1913 ji ke svému domu přistavěl lékárník Adolf Kraus. Na různých místech města také objevíte půvabné kaple, například barokní kapli Tří otců pseudogotickou kapli, kterou roku 1733 postavil cestovatel J. Fürleh, anebo kapli Nejsvětější Trojice. Malebná stavba z pískovcových kvádrů stojí východně od Mikulášovic u silnice směrem na obec Brtníky.
 

Z Mikulášovic pochází nožík Rybička

Město proslavily brusírny a nožířské továrny, které zde vznikaly už na konci 18. století. Posledním nositelem tradice je společnost Mikov, kde se dodnes vyrábějí kapesní zavírací nože, kuchyňské, řeznické a sportovní nože i nože lovecké, záchranářské a vyhazovací. Jedním z nejznámějších výrobků je slavná rybička, kapesní nůž s tvarem ryby s více než stoletou historií. V areálu firmy vzniklo Muzeum nožířské tradice, slavnostně otevřené při Nožířských slavnostech v roce 2011. Muzeum dnes sídlí v prvním poschodí Městského informačního střediska.
 

Letní koupaliště a zimní ledová krása

V Mikulášovicích často začínají výlety do národního parku České Švýcarsko, jezdí sem vlaky z Rumburka a Krásné Lípy. Často tu začínají zimní výlety za barevnými ledopády poblíž obce Brtníky, letní dny můžete strávit na dvou koupalištích: přírodní koupaliště s písčitým dnem a travnatými plážemi leží v jižní části města, směrem na Velký Šenov pak objevíte malebné lesní koupaliště. Oblíbeným cílem výletů je také Tanečnice, nejsevernější rozhledna Česka. Je z ní nádherný panoramatický výhled do Českého Švýcarska i Saského Švýcarska, k dispozici je výletní restaurace.

Akce ve městě Mikulášovice

Brtnický expres: turistický vlak Děčín – Česká Kamenice – Rybniště – Varnsdorf s převozem kol

Od dubna do října jezdí turistický cyklovlak s názvem Brtnický expres. O víkendech vozí turisty z Děčína přes Českou Kamenici a Rybniště buď do Varnsdorfu anebo do Mikulášovic. Kola bere do naplnění kapacity.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Aktivity ve městě Mikulášovice

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Pohraniční městečko Mikulášovice ve Šluknovském výběžku v okrese Děčín, je nás označováno za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Asijská poznávací stezka v Mikulášovicích

Kus Asie můžete poznat při svých procházkách v okolí Mikulášovic ve Šluknovském výběžku, kde je Asijská poznávací stezka. Od roku 2023 je trasa i vyznačena a vede od Dolní Mikulášovice přes Asijské centrum do Lipové.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Kaple Nejsvější Trojice v Mikulášovicích

Kaple Nejsvětější Trojice se nachází poblíž místa zvaného U Pěti lip a je také největší v Mikulášovicích. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Kaple Tří otců v Mikulášovicích

Kaple Tří otců je nejstarší z kapliček v Mikulášovicích. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích

Již od 13. století stávala v Mikulášovicích malá dřevěná kaple. Kolem roku 1551 se začalo se stavbou malého kostela. Současná barokní podoba kostela je dominantou města.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Mikulášovice

Hotel Ron

Tříhvězdičkový Hotel Ron najdte v obci Mikulášovice, v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Švýcarsko


Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Poznejte České Švýcarsko

Do krajiny Českého Švýcarska jsem vstoupil s úžasem Hirama Binghama, objevitele legendárního Machu Picchu, a naplňující zážitek objevitele zde pociťuji dodnes. Možná proto, že i tento fascinující svět skalních věží, hlubokých kaňonů a černobílých hrázděných domů byl sám objeven dvěma romantickými švýcarskými malíři, kteří mu dali jméno po své domovině a objevování je mu vlastní.
Krásná Lípa - krajinu plnou tajemství, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu