Úvod > Kam pojedete? > Plzeňsko a Český les > Plzeňsko > Spálené Poříčí
"> "> "> "> "> 99693973.jpg "> horehledy.jpg "> 125160512.jpg "> Expozice kresleného humoru - 2. patro "> Altánek na hrázi rybníka "> Zámek Spálené Poříčí "> Zrcadlení v Zámeckém rybníku "> Padťský rybník "> Náhrobek na židovském hřbitově "> 86507798.jpg "> 78288038.jpg "> Budova děkanství "> "> Pohled z dálky "> Zámek s altánkem "> Dvorek Infocentra "> Léto na dvorku Infocentra "> Náměstí ve Spáleném Poříčí
+ Přidat foto

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Co musíte vidět v Historickém městě roku 2003

Docela obyčejné Poříčí bylo v době třicetileté války opakovaně vypáleno, a tak získalo přízvisko „Spálené“.  V zámku a okolním parku si prohlédnete expozice Městského muzea a geopark, za vidění stojí také barokní budova děkanství a lidový roubený dům se zachovalou černou kuchyní, v němž sídlí informační centrum. Z někdejší židovské čtvrti se zachovalo jen několik objektů, pozornost si zaslouží bývalý židovský kupecký dům, nynější Penzion Joachima Loewidta, a židovský hřbitov.
 

Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Jednou z nejhezčích budov ve Spáleném Poříčí je barokní špejchar. V interiérech si prohlédnete muzeum zemědělských strojů, historickou expozici o životě Podbrdska a hlavně galerii kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera-Neprakty (1924–2011). Neprakta, který řadu let tvořil uměleckou dvojici se spisovatelem Miloslavem Švandrlíkem, je autorem více než 35 000 kreslených vtipů a kromě toho ilustroval stovky humoristických knih, například knížky o žácích Kopytovi a Mňoukovi.
 

Cestovatelská potěšení v blízkém okolí

Naproti špejcharu v Zámecké ulici stojí hotel Ve dvoře; nabízí řadu kulinářských akcí a aktivit včetně minikuchařského kurzu pro děti; přijeďte ochutnat jídla, která vytvoří vaše ratolesti! Naučná stezka Hvížďalka vede ze Spáleného Poříčí k vodopádům u stejnojmenného rybníka, v nedalekém Golf Resortu Hořehledy objevíte přírodní devítijamkové golfové hřiště. A pokud rádi jezdíte na kole, vydejte se do po značených trasách do tajuplného pohoří Brdy – dokonce nahlédnete i do vojenského prostoru!
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Na kole vojenským újezdem až k Padrťským rybníkům
27. červenec 2014 13:00

Na kole vojenským újezdem až k Padrťským rybníkům

Spálené Poříčí
Spálené Poříčí je ideálním východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do brdského vojenského prostoru až k Padrťským rybníkům.
Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les
Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les

Pojeďte na výlet

Procházka po Plzni

Procházka po Plzni

Plzeňsko a Český les    Cesty poznání