Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Přimda: město bez historického náměstí

Městečko pod hradem Přimda vás možná překvapí tím, že nemá historické centrum: po americkém náletu v dubnu 1945 na konci druhé světové války byla velká část staré Přimdy srovnána se zemí. Na náměstí stojí kostel sv. Jiří, najdete tu také Městské muzeum. K vidění je například staré zemědělské náčiní, sbírka lyží a lyžařského vybavení, vojenské památky z 1. a 2. světové války nebo železný meteorit, nalezený v Kundraticích.
 

Hrad Přimda: kamenný strážce hranic

V krajině kolem hradu Přimda se psaly první kapitoly dějin českého státu: je totiž považován za nejstarší kamenný hrad na našem území. Na vrcholek vede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, která začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, hrad si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Z vrcholku se otvírají daleké výhledy, raritou pak je mohutný románský donjon s krbem a prevétem, patrně nejstarším středověkým záchodem dochovaným v českých zemích.
 

Železná opona, pohraniční stráž a Český les

Naučná stezka vedoucí k hradu prochází také lyžařským areálem na východním úbočí kopce, v centru města pak na milovníky vodních radovánek čeká malý aquapark. Nenechte si ujít výlety do chráněné krajinné oblasti Český les a zajděte se podívat třeba k rašeliništi Podkovák, ke zřícenině kostela sv. Apoleny nebo se po Kolowratově naučné stezce vydejte k loveckému zámečku Diana. Západně od Přimdy objevíte rozhlednu Milíře, v nedalekém Rozvadově zve k prohlídce Muzeum železné opony v budově bývalé celnice a Muzeum Pohraniční stráže.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Nenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata - spanilou cestu veteránů
15. červen 2018 9:00

Nenechte si ujít Jízdu Saši Kolowrata - spanilou cestu veteránů

Přimda
Stokilometrovou trasu v západních Čechách i Německu projedou historická vozidla v rámci Jízdy Saši Kolowrata. Letošní již 18. ročník startuje v Přimdě u Tachova. Jízda se koná na počest Alexandera hraběte Kolowrat-Krakowského. Přehlídku veteránů pořádá Auto moto veterán klub Černý les, záštitu tradičně převzala rodina Kolowrat-Krakowských.
Chráněná krajinná oblast Český les

Chráněná krajinná oblast Český les

Přimda, Plzeňsko a Český les
Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

Přimda, Plzeňsko a Český les
Koupání pod střechou v Přimdě

Koupání pod střechou v Přimdě

Přimda, Plzeňsko a Český les

Pojeďte na výlet