Velké Bílovice

Když se na Velké Bílovice podíváte od kapličky na vrchu Hradištěk, pochopíte, jak vypadá největší vinařská obec v Česku. Vinice se tu rozprostírají od obzoru k obzoru na 800 hektarech a hospodaří na nich více než tisíc vinařů. Díky nim opodál vyrostlo druhé menší městečko, kde se vyrábí víno.

Co musíte vidět ve Velkých Bílovicích

Vinařské atributy na znaku i praporu dokazují, že vinařství se ve Velkých Bílovicích dařilo už před stovkami let. Historii obce se věnují také sbírky vlastivědného muzea v bývalé škole na náměstí, opodál na návrší se vypíná kostel Narození Panny Marie. Na vyvýšenině uprostřed vinic severně od města, v místě s krásným výhledem do širého okolí, stojí kaple zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi vysvěcená v roce 2002.
 

Sklepní uličky pojmenované po odrůdách vinné révy

Téměř ke každé bílovické domácnosti patří vinohrad a vinný sklep. Typický vinařský kolorit malebné krajiny dotvářejí stovky malých vinných sklepů severovýchodně od Velkých Bílovic, které vytvářejí samostatné vinařské městečko, a dokonce se dělí na několik částí: Pod Předními, Pod Panskými, Pod Krátkými, Půrynky a nejznámější Belegrady. Jednotlivé uličky a prostranství jsou pojmenované podle odrůd rév vinné anebo podle osobností či událostí spojených s vinařskou historií města.
 

Putování za vínem

Do Velkých Bílovic se nejčastěji jezdí kvůli vínu; objevíte tu řadu známých vinařství, od velkých firem až po malé vinaře. S tradicemi pěstování vinné révy a viničními tratěmi v okolí vás seznámí naučná vinařská stezka, z řady akcí vyniká zejména jarní obcházení vinných sklepů pojmenované Ze sklepa do sklepa. Výhled na vinice jižní Moravy v okolí nabízí několik rozhleden, například Maják na Přítlucké hoře, rozhledna na Kraví hoře u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Ze sklepa do sklepa – na košt přímo k vinařům do Velkých Bílovic
5. duben 2019 7:00

Ze sklepa do sklepa – na košt přímo k vinařům do Velkých Bílovic

Velké Bílovice
Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 14. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
30.4.
Slet čarodějnic

Slet čarodějnic

Velké Bílovice, Jižní Morava
Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice, Jižní Morava
Habánské sklepy Velké Bílovice

Habánské sklepy Velké Bílovice

Velké Bílovice, Jižní Morava
Vinařství Hrabal Velké Bílovice

Vinařství Hrabal Velké Bílovice

Velké Bílovice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace