Adamov

Město obklopené lesy a skalami Moravského krasu leží v hlubokém údolí řeky Svitavy. Stopy prvních obyvatel sahají tisíce let zpátky, přesto Adamov vznikl až v 18. století. Založil ho Josef Adam z Lichtenštejna jako průmyslovou osadu, plnou železářských hutí a hamrů.

Co musíte vidět v Adamově

Díky tomu, že Adamov je město celkem mladé, postrádá významnější historické památky. Nejstarší dochovanou stavbou kromě hutě Františka, zajímavé technické památky, je zámek ze začátku 19. století, nyní začleněný v areálu adamovských strojíren. Pozornost si zaslouží kostel sv. Barbory z režného zdiva. Ukrytým klenotem je pozdně gotický boční Světelský oltář z dolnorakouského Zwettlu, kde jej na začátku 16. století dal vyřezat opat tamního cisterciáckého kláštera Erasmus z Leisser.
 

Tajemný pohřeb a býček z Býčí skály

Historie osídlení okolního území sahá daleko před vznik města. Když se z Adamova vypravíte Josefovským údolím do Křtin, projdete kolem Býčí skály; prostorná jeskyně byla osídlená od pradávna. V roce 1869 tu byla nalezena bronzová soška býčka, která v následujících letech inspirovala badatele k zevrubnému prozkoumání podzemí. Jindřich Wankel v Býčí skále objevil sídliště z doby paleolitu i stopy velkolepého Halštatského pohřbu, který dodnes přitahuje pozornost všech milovníků záhad a tajemství.
 

Výlety kolem Adamova

Obvykle sice půjdete pořádně do kopce, ale odmění vás fantastické výhledy, kdy při ideálním počasí uvidíte dokonce vrcholky Alp. Přímo nad Adamovem stojí kamenná Alexandrova rozhledna z roku 1887, o kousek dál je rozhledna Babí lom, třetí rozhlednu s výhledem na Brno objevíte na Ostré horce na jižním okraji Soběšic.

K výletům plným objevů zvou také prastaré hrady, například Nový hrad tyčící nad údolím Svitavy či zbytky hradu Ronova, Hrádku u Babic nebo Čertova hrádku.

Akce ve městě Adamov

Slované na huti 2024

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu s ukázkami tavby železné rudy, kování, vypalování keramiky a dalších řemeslných technik v podání starých Slovanů ze sdružení DAGA a odborníků nejrůznějších profesí.
Adamov, Jihomoravský kraj

Aktivity ve městě Adamov

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!
Adamov, Jihomoravský kraj

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.
Adamov, Jihomoravský kraj

Stará huť u Adamova

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.
Adamov, Jihomoravský kraj

Zámek Adamov

Zámek v Adamově nechal v letech 1806 – 1809 zbudovat Jan Josef I. Lichtenštejn, původně jako empírový lovecký zámeček s parkem. V současné době je součástí areálu Adamovských strojíren.
Adamov, Jihomoravský kraj

Pramen Světla Matky Boží v Adamově

Před kostelem sv. Barbory v Adamově na Blanensku najdete kohoutek zapuštěný ve zdi. Osvěžíte se zde vodou z pramene, který byl nedaleko fary objeven.
Adamov, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Barbory v Adamově

Kostel byl v Adamově vybudován v letech 1855 – 1857 podle návrhu vídeňského architekta Josefa Kiesera. Společně s kostelem byla vybudována fara, školní budova a hřbitov.
Adamov, Jihomoravský kraj

Alexandrova rozhledna u Adamova

Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.
Adamov, Jihomoravský kraj

Světelský oltář v Adamově

Do Adamova míří turisté za návštěvou kostela Sv. Barbory se známou dřevořezbou světelského oltáře, který zobrazuje výjev nanebevzetí Panny Marie. Oltář je darem zakladatele kostela knížete Liechtensteina z roku 1525 a pochází z dolnorakouského Zwettlu.
Adamov, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti