Mirotice

Jihočeské Mirotice bývaly důležitým městem na obchodní Zlaté stezce vedoucí z Pasova do Prahy. Proslavil je zejména zdejší rodák a malíř Mikoláš Aleš, na jehož obrázcích se často objevuje jak mirotický kostel sv. Jiljí, tak kostel sv. Ondřeje v Radobytcích s typickou baňatou věží.

Co musíte vidět v Miroticích

Mirotické náměstí zdobí pomník Mikoláše Alše, úzká ulička vás dovede ke kostelu s. Jiljí se samostatně stojící barokní zvonicí. Na severním okraji města u silnice k osadě boudy objevíte židovský hřbitov, v replice vyhořelého rodného domku v ulici jménem Rybárna, lemující klikatý tok říčky Lomnice, si prohlédnete Památník Mikoláše Alše (1852–1913) a lidového loutkáře Matěje Kopeckého (1775–1847). Ten sice nepatří mezi rodáky, ale rod Kopeckých žil v Miroticích 120 let.
 

Město a jeho okolí, které znáte z filmů

Mirotice a okolní malebnou jihočeskou krajinu znáte také z filmů. Zřejmě prvním, kdo si je vybral, byl roku 1965 režisér Ivan Passer pro svůj debut Intimní osvětlení, zařazený mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob. Bohdan Sláma tu natáčel filmy Venkovský učitel (2007) a Čtyři slunce (2012), blízký Varvažov si roku 1998 zahrál roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka.
 

Hrady a zámky, western i viklan

S nedalekými Čimelicemi spojuje Mirotice naučná Alšova stezka, cestou můžete prozkoumat i téměř neznámý kosatínský viklan.

Milovníci Divokého západu objeví u Jarotic westernovou pevnost lovců kožešin Fort Hary, mezi vzdálenější, avšak nesmírně populární výletní cíle patří zámek Orlík a tamní akvárium sladkovodních ryb, hrad Zvíkov a vodní zámek Blatná.

Aktivity ve městě Mirotice

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Mirotice, Jihočeský kraj

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.
Mirotice, Jihočeský kraj

Fort Hary – oživlá historie osidlování Ameriky

Westernová pevnost se nachází v malebném prostředí Jižních Čech v obci Jarotice nedaleko Mirotic rodiště Mikoláše Alše. Jde o jediný skanzen lovců kožešin v Čechách! Můžete tu zakoupit turistickou známku, turistickou vizitku a další suvenýry a upomínkové předměty...
Mirotice, Jihočeský kraj

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen před rokem 1647 a je jedním z nejlépe zachovalých v jižních Čechách. Na hřbitově se nachází márnice, náhrobky mramorové, žulové a pískovcové ze 17. až 20. století.
Mirotice, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 – 1872.
Mirotice, Jihočeský kraj

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.
Mirotice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Mirotice

Ubytování na zámku Strážovice u Mirotic

Hledáte-li ubytování v jižních Čechách pro dovolenou s dětmi či s partou přátel, romantické zákoutí pro váš svatební den, či přenocování na cestách, zámek Strážovice je tu pro vás.
Mirotice, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Písecko – Blatensko


Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Výlet na hrad Zvíkov, Na hrady a zámky