Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Co musíte vidět v Borovanech

Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Dějištěm Borůvkobraní, gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem, je areál bývalého augustiniánského kláštera. Kromě historických interiérů si prohlédnete lapidárium s originály soch z pašijové cesty v Římově. V areálu kláštera vznikla rovněž bylinková zahrada a borůvková zahrada s čítárnou. Jsou tu vysazeny všechny odrůdy zahradních borůvek a klidné místo láká také k četbě knih.

Objevte Trocnov, rodiště Jana Žižky

Západně od Borovan leží Trocnov, rodiště husitského hejtmana Jana Žižky. Najdete tu Památník Jana Žižky, sochu a Žižkův kámen. Označuje místo, kde stával statný dub, pod nímž údajně Jan Žižka přišel roku 1360 na svět. Prohlédnete si také základy dvou středověkých dvorců, odhalené při archeologických průzkumech; jeden patřil Žižkovi, druhý jeho strýci Mikšovi. Okolím areálu vede značený prohlídkový okruh.
 

Tipy pro gurmány i cyklisty na jihu Čech

Pokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru. Dalším oblíbeným výletním místem je Park exotických zvířat za obcí Dvorec a v teplých slunných dnech také přírodní koupaliště Lazna, kde se voda čistí pomocí speciálních lagun. S dětmi se vydejte na Borovanský mlýn, objevíte tam dětské hřiště a rybník se šlapadly.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Pravou exotiku zažijete na jihočeském statku ve Dvorci u Borovan
24. květen 2019 7:30

Pravou exotiku zažijete na jihočeském statku ve Dvorci u Borovan

Borovany
Asi největší počet lvů na jednom místě v České republice najdete na statku ve Dvorci u Borovan na Českobudějovicku. Statek chová na 110 druhů exotických zvířat, od kočkovitých šelem, přes plazy, primáty i různé kopytníky. Před nedávnem otevřela velké terárium, kde chová téměř sedmdesát kober. Co do počtu druhů je tato sbírka největší v Evropě. Nechybí ani páreček bílých tygrů indických.
13.7.
14.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2019

Borůvkobraní v Borovanech 2019

Borovany, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace