Sobotka

Sobotka leží v malebné krajině Českého ráje. Kromě historického centra s radnicí, goticko-renesančním kostelem sv. Maří Magdaleny a řadou roubených přízemních i patrových domů si můžete prohlédnout rodný dům básníka Fráni Šrámka s muzeem, na vršku západně od města objevíte zámek Humprecht.

Sobotka: město půvabných roubených domů

Z domů, které lemují čtvercové Náměstí Míru, si zaslouží pozornost Stará radnice, rodný dům Fráni Šrámka a zejména unikátní Gansův dům s roubenou podsíní a pavlačí v západním rohu náměstí. Ten dokonale reprezentuje jednu z hlavních zvláštností Sobotky – soubor několika desítek roubených i patrových přízemních domů městského typu z 18. a 19. století. Pěkným příkladem roubené architektury je i Šolcův statek s galerií a lapidáriem.
 

Neobvyklá expozice vám představí básníka Fráňu Šrámka

Festival Šrámkova Sobotka, busta, pamětní deska, muzejní expozice a hrob na soboteckém hřbitově, o kterém napsal jednu ze svých nejznámějších básní, to všechno připomíná nejslavnějšího rodáka, spisovatele, básníka a dramatika Fráňu Šrámka (1877–1952). Multimediální moderní výstava ve Šrámkově domě nabízí pestrou směsici komiksu, videa, audia, 3D exponátů, fotografií, básní a kreativních úkolů – zkrátka literaturu a Šrámkův život a dílo tady poznáte trochu jinak a zábavně!
 

Od pozoruhodné sochy na výlet k neobvyklému zámku a hradu

V bývalé děkanské zahradě poblíž radnice si prohlédněte dílo italského výtvarníka Claudia Parmigianiho nazvané Dům pod půlměsícem; jde o součást čtyřdílného souboru, rozmístěného v různých zemích světa. Milovníci aktivního pohybu objeví v Sobotce horolezecké centrum, z centra města vás turistické značky dovedou k baroknímu loveckému zámečku Humprecht a dál ke gotickému hradu Kost, romantickému údolí Plakánek a do obce Vesec s původní lidovou architekturou.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Udělejte si prázdninový výlet do městečka pod Humprechtem
21. srpen 2018 13:00

Udělejte si prázdninový výlet do městečka pod Humprechtem

Sobotka
Bez Soboteckého jarmarku se léto v Českém ráji neobejde! Již 30. Sobotecký jarmark a festival řemesel začíná tento pátek 24. srpna a pokračuje i v sobotu 25. srpna. Letos se můžete těšit na Krkoky Michala Davida, Dědka Mládka Illegal Band, HB Trio a další kapely. A krom toho vás samozřejmě čekají stánky s poctivými řemeslnými výrobky nebo něco dobrého na zub. Kromě toho můžete v sobotu večer vyrazit na zámek Humprecht, kde se bude konat Hradozámecká noc!
29.6.
31.8.
Rytířský turnaj na hradě Kost

Rytířský turnaj na hradě Kost

Sobotka, Český ráj
Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Sobotka, Český ráj
Horolezecké centrum Sobotka

Horolezecké centrum Sobotka

Sobotka, Český ráj
Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Sobotka, Český ráj

Ubytování a restaurace

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Sobotka, Český ráj