Máme pro vás nejucelenější nabídku památek Česka – hrady a zámky, kláštery, kostely, synagogy, paláce, hradiště i městské památkové rezervace. Vydejte se s námi za romantikou do podzemí, po stopách bojů a válek do vojenských tvrzí i za krásou známých i neznámých technických památek.
100 let Československa
Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa nabídnou řadu velkých akcí a oslav. Osobnosti, které svým myšlením posouvaly náš národ kupředu, kulturní a společenské fenomény československé éry a příběhy, které by neměly být zapomenuty, připomenou například koncerty České filharmonie v pražském Rudolfinu, výstavy v pražské Národní galerii a brněnské Moravské galerii, výstavy v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Muzeu umění v Olomouci, v pražském Národním muzeu a Národním zemědělském muzeu, ve Slezském zemském muzeu v Opavě anebo akce v Národním divadle či Památníku Lidice.
Další akce k výročí vzniku samostatné republiky připravuje Obecní dům v Praze, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa. O deset let později představila prvních deset let existence mladého státu výstava soudobé kultury v Československu 1928, zahájená pod patronací Tomáše G. Masaryka na Brněnském výstavišti. Prvního prezidenta Československa připomíná Masarykovo muzeum v jeho rodném městě Hodoníně anebo Muzeum TGM v Lánech, lákavým cílem je i Kramářova vila, od roku 1998 sloužící jako rezidence předsedy vlády České republiky a zpřístupněná ve významných dnech a při státních svátcích. Za vidění stojí i další místa, která se zrodila během poslední stovky let, třeba televizní vysílač na Ještědu, Tančící dům v Praze anebo vila Tugendhat v Brně, funkcionalistický skvost zařazený mezi památky UNESCO.
Oslavme společné století!
Hrady a zámky, kde se budete cítit jako v pohádce
Lákají vás prohlídky historických sídel? Proč si nevybrat místa, kde se natáčely známé pohádky? Vezmeme vás do
jižních Čech na
Červenou Lhotu, na
zámek v Telči, na novogotický
zámek Hluboká nad Vltavou nebo
hrad Zvíkov, jako by se vznášející na úzkém skalnatém ostrohu nad hladinou
Orlické přehrady. Mezi známé pohádkové hrady patří také
Křivoklát,
Bouzov a
Pernštejn, v prince a princezny se vaše děti mohou proměnit na
hradě a zámku Bečov nad Teplou a na
zámku ve Slavkově u Brna. A rozhodně nevynechejte
zámek Milotice, kde romantické historické kostýmy ušili pro malé i velké návštěvníky!
Památky od A do Zet
Láká vás archeologie? Představíme vám
zajímavé archeoparky a prozkoumáme historii od
pravěku přes
Kelty a
Velkou Moravu až po
středověk. Obdivujete
památky UNESCO? Seznámíme vás třeba s
židovskou čtvrtí v
Třebíči anebo se
Staronovou synagogou v
Praze, spojenou s
příběhem o tajemném Golemovi. Vydáme se za lidovou architekturu
Českého ráje či
Valašska a nezapomeneme ani na starobylé venkovské kostelíky – znáte třeba jedinečný
příběh broumovských kostelů? Fanoušky technických památek provedeme
podzemními chodbami pod dlažbou
Znojma nebo
Jihlavy a zastavíme se i ve
vojenských pevnostech – vyberete si
barokní Terezín anebo
dělostřelecké tvrze Boudu a
Hůrku v
Králíkách a jejich
okolí?
Zažijte baroko všemi smysly
Na portálu Kudy z nudy vám nabídneme barokní zážitky na desítky způsobů. Představíme vám nejznámější zámky, kláštery a chrámy, barokní zahrady, velkoryse navržená pevnostní města Terezín a Josefov i pověstné pražské baroko, na které se jezdí dívat lidé z celého světa. Co byste řekli bližšímu seznámení s díly slavných barokních umělců, například architektů Františka Maxmiliána Kaňky, Jana Blažeje Santiniho, Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, malíře Karla Škréty či sochaře Matyáše Bernarda Brauna? Do časů paruk, hedvábných punčoch, brokátů a krajek se můžete vrátit na každoročních barokních akcích, třeba na festivalu barokní kultury Hortus Magicus v Květné zahradě v Kroměříži. Kdo má rád baroko, neměl by tu chybět!