Úvod > Aktuality > Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

V hlavní roli Krkonoše

Režisérka Marie Poledňáková po letech vzpomínala, že tehdy v roce 1977 chtěla natočit něžný, křehký a dojemný příběh, ale právě talent a herecký výkon devítiletého Tomáše Holého udělaly z filmu komedii, na kterou se nezapomíná. Povedla se natolik, že se dokonce umístila na sedmém místě v žebříčku nejúspěšnějších českých komedií století. Zatímco městské záběry včetně Vaškova domu a školy se natáčely na pražském sídlišti Petřiny, za zimou se filmaři museli vydat do Krkonoš. Znalci hned poznali, že se vláček zasněženou krajinou neprodírá po ozubnicové dráze Tanvaldu do Harrachova, ale po trati, která vede do hor od Jilemnice. Železniční viadukt byste našli v Dolní Dušnici za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko, vlakové nádraží stojí v Rokytnici nad Jizerou a chatu Sněhurka si zahrál dnešní tříhvězdičkový hotel Olympie ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Ten se od dob natáčení dost změnil a jen tak od oka byste ho zřejmě nepoznali.

Téměř stejná zato zůstala chata, kde sloužil Vaškův tatínek horolezec Luboš coby náčelník Horské služby. Sice se leckde dočtete, že chata Dias opravdu bývala stanicí Horské služby, ale není to pravda. V domě bydlel její člen a také tu bývala ohlašovna, ovšem skutečná stanice tu nikdy nesídlila. Ve filmu se samozřejmě objeví i krkonošské svahy a sjezdovky, lesy, potoky i Martinova bouda, kde nakonec tráví táta, máma a Vašek zimní prázdniny ve třech. Na jejím webu se dočtete nejen to, že tudy v roce 1913 vedl slavný závod s tragickým koncem, při kterém zahynuli Hanč s Vrbatou, ale také, že tu strávila rané dětství světoznámá tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po Martinově boudě.
 

Šumava a Jezevčí skála

O pouhý rok později si Tomáše Holého vypůjčil režisér Václav Gajer pro film Pod Jezevčí skálou, jenž diváky zavedl pro změnu na Šumavu. Původně mělo zůstat u jednoho snímku, ale protože si získal lidi jak u nás, tak v Německu, natočily se ještě další dva díly – Na pytlácké stezce (1979) a Za trnkovým keřem (1980). Malostranské náměstí a Nuselský mostPraze poznají všichni, nejinak je tomu s hájenkou. Pro ni totiž filmaři vybrali jednu z nejslavnějších šumavských chalup, roubenku se zvoničkou krytou šindelem. Říká se jí Klostermannův dům a když pojedete do Srní směrem od Sušice, nemůžete ji přehlédnout, stojí jen kousek od silnice hned na začátku obce. Ve filmu se objeví také Churáňov a Strunzova pila, která dříve stávala při cestě z Kvildy na Bučinu.
 

Dětské komedie do třetice: Krakonoš a lyžníci

O těžkém životě chudých sklářů, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu v podobě čerchmantských prkének řečených ski vypráví půvabný dětský film Krakonoš a lyžníci. Ze všech uvedených snímků je nejmladší, režisérka Věra Plívová-Šimková jej natočila v roce 1980. Co o něm víme? Že se natáčel tři měsíce na zasněžených krkonošských svazích a v Jizerských horách, že ve štábu působil jako pomocný režisér Zdeněk Troška a že přímo při natáčení zemřel na infarkt herec Václav Lohniský. Víme i to, že jako kulisa posloužila filmařům část Rokytnice nad Jizerou zvaná Rokytno včetně půvabné kapličky a chaty Horské služby na Dvoračkách, zatímco sklárnu si zahrála skutečná sklářská huť z roku 1866, dnešní penzion Sklárna v Jizerce. Ve filmu se objeví také Roprachtice, kde byste našli třeba Trumpetrovu hospodu, kostel nebo stolařství mistra Vichra, zatímco stará škola stojí v Pasekách nad Jizerou v části obce zvané Makov.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie – Špindlerův Mlýn je připraven poskytnout svým klientům perfektní služby pro aktivní odpočinek a relaxaci. Vydat se sem můžete v létě i v zimě. Stačí si jen vybrat…

Martinova bouda v Krkonoších

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Další aktuality

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda