Úvod > Aktuality > Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Vydáno 12. října 2017 Památky
Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
Když děti mluví o školním výletě a popletou si KonopištěKřivoklátem, smějeme se jim. Spousta dospělých přitom úplně stejně plete hrady Žebrák a Točník – a to prosím nezačínají ani na stejné písmeno!
 

Pod kopcem a na kopci: ale který je který?

U Žebráku a Točníku i důmyslné mnemotechnické pomůcky selhávají na celé čáře: co naplat, že jeden je na kopci a druhý pod ním (Žebrák se jako žebráček krčí dole, kdežto hrdý Točník se naparuje nad ním), když Žebrák stojí v obci Točník, hrad Točník nad obcí a na blízké město Žebrák žádný hrad nezbyl. A přitom jsou tak zajímavé: na Točníku žijí medvědi, můžete si projít Medvědí stezku a v létě se tu pořádá řada akcí, Žebrák zase láká na rozhlednu a dávnou historii. Víte, že tu zemřel prvorozený syn Karla IV. Václav a hrad patřil k nejoblíbenějším sídlům jeho dalšího potomka, Václava IV.? Navíc oba hrady můžete navštívit se společnou vstupenkou, a to až do konce října.
 

Není Šternberk jako Šternberk aneb kde přezimují netopýři

Také Šternberky si se dají splést celkem snadno, zvlášť když hrad Český Šternberk ležérně označujeme pouze jako Šternberk – to se pak snadno může stát, že si někdo hrad nad Sázavou ve středních Čechách snadno splete s hradem Šternberk ve stejnojmenném městě na Olomoucku. Mají hodně společného, zejména pak zakladatele Zdeslava z Divišova. Zatímco Český Šternberk zůstal majitelům, ten z Olomoucka šel z ruky do ruky a do dnešní podoby jej v 19. století přestavěli poslední majitelé Lichtenštejnové.

Mezi dvěma Šternberky však leží téměř 300 kilometrů, a tak vás omyl může přijít dost draho. Oba hrady svorně zavírají své brány na konci října, moravský Šternberk ovšem vzápětí zabydlí netopýři: pod obložením oken několika hradních pokojů totiž každoročně tráví zimu až 1 800 netopýrů hvízdavých a několik desítek netopýrů rezavých.
 

Zrada jménem Nové Hrady

Záměna hrozí zejména tam, kde se obě místa jmenují stejně, třeba Nové Hrady. Co naplat, že jedny Nové Hrady jsou město v jižních Čechách a druhé Nové Hrady obec na Českomoravském pomezí a že ty první Nové Hrady jsou středověký hrad a druhé Nové Hrady rokokový zámek (a svou architekturou skutečný unikát), když se opravdu jmenují úplně stejně?

Nové Hrady si výletníci pletou poměrně často, ale víte, že svého jmenovce má i královský hrad Karlštejn? Ty si ovšem jen tak nespletete, druhý Karlštejn je totiž malý lovecký zámeček pod vrcholkem stejnojmenného kopce poblíž města Svratka na Hlinecku.
 

Staré a Nové Herštejny, hrady a hrádky

Kdo by si snad myslel, že by hrady stejných jmen s přívlastky Starý a Nový měly ležet kousek od sebe, toho vyvedou z omylu zříceniny Nového Herštejna a Starého Herštejna. Zatímco Nový Herštejn, jedna z nejhezčích volně přístupných zřícenin jihozápadních Čech, leží v kopcích severně od Kdyně, Starý Herštejn leží poměrně daleko, na jednom z vrcholů Českého lesa nad obcí Pivoň. Vzdušnou čarou je dělí přibližně 25 km a společné mají kromě jména jen to, že k oběma vede červená turistická značka.

O trochu jednodušší problém budete řešit, pokud budete chtít vidět zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk. Ty od sebe sice dělí jen pár kilometrů, ale čeká vás pochod členitou krajinou a velká stoupání.
Naopak hlavu vám možná zamotá větší množství sídel, která jejich stavitelé a majitelé poněkud nevynalézavě pojmenovali Nový hrad či Nový hrádek. Nový Hrad je například zámek v Jimlíně u Loun, Nový Hrad objevíte v lesích u Adamova a Nový hrad aneb Neuhaus stával také na Pálavě u Horních Věstonic. Také Nové Hrádky najdete na portálu Kudy z nudy ve dvojím provedení: označuje se tak zřícenina hraduPodyjí a pak sídlo, které si nechal postavit král Václav IV. v lesích u Kunratic – tehdy musel cestovat kousek za město, dnes leží na okraji Prahy.
Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Další aktuality