Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy zve všechny v sobotu na dožínky hraběte Chotka

Zámek Veltrusy zve všechny v sobotu na dožínky hraběte Chotka

Vydáno 9. srpna 2018 Zážitky
Tradiční letní akce Dožínky hraběte Chotka se na zámku Ostrov Veltrusy uskuteční v sobotu 11. srpna od 10:00 do 17:00 hodin. Akce, jako každý rok, proběhne v prostorách kuchyňské zahrady, kde budete moci také ochutnat výrobky z mouky i sladu. Chybět nebudou ani stánky včetně rodinných pivovarů a doprovodný program.
Žně byly a i dosud jsou vyvrcholením celoroční práce zemědělců. Úspěšná sklizeň a jistota, že je již úroda pod střechou je důvod k oslavě. A to jsou dožínky.

V dávných dobách místní vrchnost uspořádala slavnost v okolí svého zámku a bylo zvykem, že vybraná dívka či mladá dvojice předala majiteli nebo správci velkostatku dožínkový věnec. Na tento zvyk navázali i ve Veltrusech a ve zdejším zámeckém areálu se tyto slavnosti staly již neodmyslitelnou tradicí.

Prostory zámecké kuchyňské zahrady se tak opět v sobotu 11. srpna 2018 zaplní dílnami i stanovišti, kde si posekáte obilí, třeba ho i navážíte a ze získaných zrn si pak budete moci upéct placku. Děti si užijí brouzdaliště, dospělí zas stánky včetně rodinných pivovarů.

Celé žně pak zakončí průvod, který vyvrcholí slavnostním předáním dožínkového věnce představiteli rodu, kterému kdysi toto veltruské panství patřilo, Jeho Milosti Chotkovi hraběti z Vojnína.
Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Poznejte zásobní historickou zahradu zámku Veltrusy. Ta je otevřená každý rok při tradiční akci Dožínky hraběte Chotka.

Geolokační hra Veltrusy: Ostrov pokladů

Geolokační hra Veltrusy: Ostrov pokladů

Přijeďte si zahrát první vzdělávací geolokační hru v České republice! Jediné, co k účasti ve hře nazvané Veltrusy: Ostrov pokladů potřebujete, je chytrý mobilní telefon s operačním systémem Android a hravého ducha.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Další aktuality

13.2.
2019
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
21.1.
2019
Máslovice v sobotu ožijí masopustem

Máslovice v sobotu ožijí masopustem

Střední Čechy | Zážitky