Úvod > Aktuality > Zámek Jánský vrch otevře své brány při tradiční vánoční akci

Zámek Jánský vrch otevře své brány při tradiční vánoční akci

Vydáno 3. prosince 2018 Památky
Prohlídky s kulturním programem pro žáky základních škol čekají na objednané návštěvníky, kteří od 3. do 7. prosince 2018 zavítají na zámek Jánský vrch. Státní zámek Jánský vrch v Javorníku v minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí a rozhodně stojí za návštěvu.
Vánočně vyzdobenými prostorami zámku Jánský vrch vás provedou průvodci v kostýmech. Půjde o prohlídku vybraných míst, trasa je namíchána ze všech zámeckcých prohlídkových okruhů. Místnosti budou přitom vyzdobeny různými vánočními styly.

Historie zámku je neodmyslitelně spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. Interiéry zámku, vybavené většinou původním mobiliářem z 19. století, jsou ukázkou životního stylu a zálib církevní šlechty. Známý je zámek především pobytem skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu v druhé polovině 18. století, který Jánský vrch dostal do středu hudebního života ve Slezsku.
Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Hrad Rychleby v Račím údolí

Hrad Rychleby v Račím údolí

Rychlebské hory (Rychleby) jsou jedním z nejopuštěnějších pohoří v Česku. Zřícenina se nachází asi 3 km jihozápadně od zámku Jánský Vrch nad soutokem drobné vodoteče a Račího potoka. Přístupný je po turistické značené stezce z Jánského vrchu nebo z Račího údolí u Javorníku.

Další aktuality