Úvod > Aktuality > Zajímavá výročí roku 2018: která byste měli znát?
Životní styl

Zajímavá výročí roku 2018: která byste měli znát?

  • Vydáno22. ledna 2018
O kterých významných událostech letos uslyšíte ze všech stran? Nepochybně o stém výročí založení samostatné Československé republiky, o 670 letech, které uplynou 7. 4. od založení Karlovy univerzity anebo 640 letech, které nás dělí od smrti císaře a krále Karla IV. A co dál?
Dvanáct měsíců, dvanáct výročí? V některých měsících je opravdu složité vybrat to nejlepší a nejzajímavější. Která výročí tedy stojí za to, abychom si jich všimli na portálu Kudy z nudy?
 

Leden: knihovna, atentát a hvězdárna

Tak například před třemi sty lety roku 1718 byla zřízena Stavovská inženýrská škola a společně s ní vznikla i specializovaná technická knihovna, prababička dnešní Národní technické knihovny – znáte tu zvláštní, designově vycizelovanou budovu v Praze 6 – Dejvicích? V lednu jsme vám připomněli 95 let od spáchání atentátu na prvorepublikového politika, ministra Aloise Rašína. Z řady dalších lednových výročí vyčnívá jedno s nenápadným výletním tipem: před 120 lety v lednu 1898 podnikatel a přírodovědec Josef Jan Frič zakoupil k vědeckým účelům pozemek v Ondřejově, na kterém založil hvězdárnu.
 

Únor: Zikmund, Žižka a dva sochaři

V posledních letech často připomínáme českého krále Karla IV., a tak by se občas slušelo vzpomenout i na některé jeho příbuzné: třeba že před 650 lety se 14. 2. 1368 narodil jeho syn Zikmund Lucemburský. Před 150 lety vzniknul v budově bývalé radnice Malé Strany kulturně společenský spolek nazvaný Malostranská beseda a před 140 lety se narodil Bohumil Kafka, sochař a autor monumentální jezdecké sochy Jana Žižky v Praze – ta byla odhalena 14. července 1950 ve výroční den bitvy na Vítkově. Umělecké nadání dostal do vínku i sochař a řezbář Matyáš Bernard Braun, autor soch Ctností a Neřestí v Kuksu – ten v únoru 1738 před 280 lety zemřel. 
               

Březen: výročí pro Nové Město a Josefa Hlávku

V březnu si připomeneme rok 1908 a 110 let ode dne, kdy byl v hlavním městě zahájen provoz první autobusové linky. Začátkem března 1348 Karel IV. vydal zakládací listinu Nového Města pražského a už koncem měsíce byl položen základní kámen; významná část Prahy tak slaví 670 let od založení. V březnu rovněž uplyne 110 let od smrti architekta, stavitele a mecenáše vědy a umění Josefa Hlávky; vydejte se na výlet po stopách jeho známých staveb! Sto pět let to bude od tragického dne roku 1913, kdy při mezinárodním lyžařském závodu v Krkonoších zahynuli lyžaři Bohumil Hanč a Václav Vrbata; jejich památku dodnes připomíná mohyla na Zlatém návrší.
 

Duben: univerzita, muzeum a ostrov

Duben bude měsíc Karlovy univerzity: právě před 670 lety 7. 4. 1348 ji Karel IV. založil. Jejím domovem je odedávna areál Karolina na Starém Městě. V dubnu uplyne 295 let od smrti rakouského architekta, sochaře a malíře vrcholného baroka Johanna Fischera z Erlachupodívejte se, kde u nás najdete jeho stavby. V dubnu 1818 před dvěma sty lety bylo v Praze založeno Národní muzeum a před 120 lety v roce 1898 koupilo hlavní město od původních majitelů ostrov Štvanici.
 

Květen: Národní divadlo a Krýzovy jesličky

Duben patřil Národnímu muzeu, květen náleží Národnímu divadlu: před 150 lety 15. 5. 1868 byl položen základní kámen k jeho stavbě. I když bychom spíš měli mluvit o základních kamenech; víte, že na portálu Kudy z nudy najdete seznam míst, odkud do Prahy přijely? Z řady událostí vyniká 135 let od otevření hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy a 65. výročí slavnostního otevření Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově. Zvláštní vzpomínku si zaslouží 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy (1838–1918). Že jej neznáte? Ale kdepak, určitě jste o něm už slyšeli: punčochářský mistr sestavil unikátní mechanický betlém, který vystavuje ve stálé expozici Muzeum Jindřichohradecka.
 

Červen: Karlův most a první pražské osvětlení

V červnu to bude právě 515 let od dokončení Karlova mostu; stavba zahájená 9.7.1357 dospěla k cíli v roce 1503. V červnu 1723 před 295 lety bylo zavedeno první stálé osvětlení několika pražských ulic; olejové lampy tehdy osvětlovaly Hradčanské náměstí, Nerudovu ulici, Karlův most, Karlovu, Celetnou a okolí Prašné brány. Před 130 lety vznikl Klub českých turistů, což byl počátek organizované turistiky v Čechách, a před devadesáti lety se na Petříně otevřela Štefánikova hvězdárna.
 

Červenec: technické muzeum a letohrádek

Sto deset let od svého založení slaví v červenci Národní technické muzeumPraze, další výročí připomene 135 let od narození spisovatele Franze Kafky a 110 let od smrti Mikoláše Aleše. Víte, že v červenci 1503 před 515 lety se narodila dcera Vladislava Jagellonského Anna, později česká a uherská královna? Právě pro ni prý dal její manžel Ferdinand I. postavit půvabný renesanční letohrádek v Královské zahradě u Pražského hradu. Anna se sice jeho dokončení nedožila, ale vy můžete jeden z nejhezčích pražských letohrádků vidět dodnes, občas se v něm konají výstavy.
 

Srpen: Janáček, liška Bystrouška a pražské metro

V srpnu uplyne 80 let od smrti Václava Klementa, zakladatele firmy Laurin a Klement, předchůdce mladoboleslavské Škodovky, a 90 let od smrti hudebního skladatele Leoše Janáčka. V Ostravě si prohlédnete jeho novou sochu, slavný hudebník na klíně chová lišku Bystroušku. Před čtyřiceti lety roku 1978 se rozjelo po prvním úseku trasy A pražské metro; tehdy jezdilo z náměstí Míru do Dejvic. Padesát let uplyne od noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy vojska pěti států Varšavské smlouvy překročila státní hranice a obsadila Československo.
 

Září: architekti, sochaři a velké chrámy

Před 475 lety v září 1543 zemřel architekt a kameník Benedikt Rejt, mimo jiné autor Vladislavského sálu na Pražském hradě a spolutvůrce chrámu sv. BarboryKutné Hoře či chrámu sv. MikulášeLounech. 345 let uplynulo od září 1673, kdy byl položen základní kámen chrámu sv. MikulášePraze na Malé Straně. V září před 330 lety se narodil sochař Ferdinand Maximilián Brokof a 145 let uplyne od narození malíře a grafika Maxe Švabinského – jeho dílo můžete vidět například v Muzeu Kroměřížska. Před 120 lety roku 1898 se pražskými ulicemi rozjela první elektrická tramvaj; jezdila z náměstí Republiky do Královské obory.
 

Říjen: 100 let Československa

Nastává čas hlavního výročí roku 2018, 100 let od vyhlášení samostatnosti Československa; zajímavé výstavy, oslavy a akce vám na portálu Kudy z nudy budeme podrobně představovat celý rok. Kromě toho si připomeneme, že v září před 350 lety se narodil barokní malíř Petr Jan Brandl a před 95 lety v září 1923 proběhl první let Československých aerolinií z kbelského letiště do Bratislavy. Před 50 lety zemřel Vojtěch Sucharda, sochař a řezbář, umělecký vedoucí, výtvarník a režisér divadla Říše loutek.
                                                                                                                                                                                           

Listopad: smrt Karla IV. a řetězové mosty

Před dvěma lety jsme připomínali 700 let od narození českého krále Karla IV., v listopadu uplyne 640 let od jeho smrti. Před sto lety byl stržen Mariánský sloup na Staroměstském náměstí a 14. 11. 1918 se v Praze v Thunovském paláci konala první schůze revolučního Národního shromáždění. Na ní byla prohlášena republikánská forma státu a Tomáš Garrigue Masaryk byl zvolen prvním prezidentem Československé republiky; ve stejný den byla ustavena první vláda takzvané všenárodní koalice v čele s Karlem Kramářem. A jedno technicko-umělecké výročí: v listopadu 1868 zemřel Bedřich Schnirch, projektant a stavitel prvního řetězového mostu v Evropě. Ten byl dokončen roku 1824 ve Strážnici, kde sloužil až do roku 1860. Známější a větší řetězový most císaře Františka I. v Praze, postavený rovněž podle Schnirchova projektu, vznikl v letech 1839–1841 , dnešnímu mostu Legií ustoupil v roce 1897.
 

Prosinec: Poštovní muzeum, Santini a Rychlé šípy

Sto let neslaví jen samostatná republika, ale také Poštovní muzeumPraze; 18. 12. 1918 byla rovněž vydána první československá známka. 295 let uplyne od roku 1723 a smrti barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, 80 let nás bude dělit od předvánočního dne roku 1938, kdy na stránkách dětského časopisu Mladý hlasatel vyšel první díl kresleného seriálu Rychlé šípy spisovatele Jaroslava Foglara a před 40 lety bylo Prokopské údolíPraze vyhlášeno státní přírodní rezervací.
 
Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.

Protržená přehrada v Jizerských horách

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Reprezentační prostory Pražského hradu

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Dny evropského dědictví

7. 9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Dny evropského dědictví

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zahájení lázeňské sezóny 2024 v Mariánských Lázních

10. 5.12. 5.
Zahájení lázeňské sezóny 2024 v Mariánských Lázních

Město Mariánské Lázně chystá otevření další lázeňské sezóny. Tradičně to bude druhý květnový víkend. Víkend naplněný příjemnou atmosféru a bohatým programem a tentokrát více než slavnostní atmosférou!

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Na konci května 2024 spouštíme testovací provoz interaktivního muzea Rodného domu Antonína Dvořáka.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky