Úvod > Aktuality > Země živitelka oslaví 100 let českého zemědělství

Země živitelka oslaví 100 let českého zemědělství

Vydáno 20. srpna 2018 Životní styl
V areálu Výstaviště České Budějovice ve čtvrtek 23. srpna startuje oblíbená zemědělská výstava Země živitelka, která bude pokračovat do úterý 28. srpna 2018. Letošní 45. ročník bude ještě větší, pestřejší a zajímavější než byl ten minulý. Podtitul „100 let českého zemědělství“ se bude prolínat celou výstavou. Návštěvníci se budou moci seznámit nejen s historickými stroji, jako jsou revoluční motorové pluhy Praga K a Exelsior, historické traktory a kombajny, ale i s nejmodernější technikou v podobě například samořiditelných traktorů.
Země živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Aktuální ročník má podtitul Cesta zemědělstvím. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé, jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají  své pavilony i svůj vlastní program.

Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Představí se tradiční značky a špičky svého oboru, které k zemědělské technice již dlouhá léta patří.
 

Historické unikáty: staré motorové pluhy a traktory

Historické stroje Praga K 5Národní zemědělské muzeum na letošní agrosalon Země živitelka přiveze vzácné historické stroje ze svých sbírek. Kromě obvyklé expozice v pavilonu Z, ve které návštěvníci najdou informace o muzeu a jeho pobočkách, oslavách výročí a také například hry pro děti, tu budou vystaveny také dva unikátní historické stroje – motorový pluh Praga K 5 a vodou chlazený motorový pluh Excelsior typ P5 z roku 1911 a 1912. Právě motorové pluhy jsou technologií používanou před sto lety.

Mimo tradiční expozici Národní zemědělské muzeum spolu s Výstavištěm České Budějovice a Jihočeským zemědělským muzeem pořádá přehlídku nazvanou 100 let zemědělské techniky, která bude umístěna ve venkovním pavilonu. Zde bude z muzejních sbírek prezentována vývojová řada historických traktorů a žentourů Svoboda D 22, Praga AT, Wikov 22, Škoda HT-40, Pluto 12, Zetor 25 či Zetor 3017.
 

Aukce limousinů i šampionát v býcích

Býci AngusČeský svaz chovatelů masného skotu a jejich evropští partneři organizují na letošní Země živitelce jedinečnou show, která proběhně na předvadišti. Letošní novinkou je nejenom aukce limousinů, ale také to, že angusský šampionát bude mít mezinárodní rozměr - The first european Angus show. Němečtí chovatelé vzali účast velice vážně a do Českých Budějovic posílají "těžkou váhu" - celoněmeckého šampiona z letošní výstavy Angus Bundesschau - býka Etos. Aberdeen-anguský skot (AA) je masné plemeno skotu typické bezrohostí a plášťovým zbarvením, zvířata jsou jednolitě černá nebo červenohnědá. Je to jedno z nejvíce chovaných masných plemen na světě. Letošní rok bude na Země živitelce rekordních až 100 kotců mastných plemen.     


Nejlepší vína České republiky a národní dožínky

VínoNa Země živitelce bude historicky poprvé Pavilon nejlepších vín České republiky a to ve spolupráci s časopisem Wine & Degustation a zejména s jeho šéfredaktorem vynikajícím fotografem, publicistou, degustátorem a především znalcem vína a sommelierem Michalem Šetkou. Vína, která budou prezentována na Země živitelce, jsou zároveň součástí posledního vydání Průvodce nejlepšími víny ČR a tedy zárukou nejvyšší kvality. Návštěvníci budou moci v pavilonu nejen degustovat, ale zároveň si vybraná vína zakoupit, protože pro tuto příležitost bude zřízený přímo v areálu sklad, ke kterému bude možnost přímo zajet autem.

DožínkyKonec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. V sobotu 25. srpna společně slavíme Národní dožínky. Průvod v čele s nejvyššími představiteli státu a vlády doprovází lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy. Nechybí ani tradiční soutěž o nejlepší dožínkový věnec. Podtitul „100 let českého zemědělství“ se bude prolínat celou Země živitelkou. Na počest společné historie bude u příležitosti Národních dožínek zasazena lípa.


Svět zemědělství pro děti

Dětská farmaDětský zemědělský svět byl novinkou loňského  ročníku a letos bude pro velký úspěch znovu součástí Země živitelky. Představuje interaktivního průvodce pro malé i velké návštěvníky. Významná část areálu bude vyhrazena pro naučnou stezku, dětský zemědělský koutek, živou farmu, lesní školu a další aktivity.
 
Úkolem v dětské farmě bude například podojení kravičky na dojícím trenažéru, vlastnoruční umotání housky z kynutého těsta a její upečení v horké peci, přesazování kytiček, výměna kola na traktoru, česání ovoce a mnoho dalších farmářských disciplín.

V rámci lesní pedagogiky se návštěvníci dozvědí, jak poznají obyvatele lesa podle jejich pobytových znamení, seznámí se s činnostmi v lese. Děti si budou moci vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu zdravého a osvěžujícího nápoje.
Země živitelka 2019 v Českých Budějovicích

Země živitelka 2019 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.