Úvod > Aktuality > Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabídne Šrámkova Sobotka
Kultura

Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabídne Šrámkova Sobotka

  • Vydáno3. července 2022
Na začátku léta 2022 ožije již tradičně město Sobotka kulturou. V prvním prázdninovém týdnu od 2. do 9. 7. 2022 zde proběhne 66. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Festival se koná každoročně první červencový týden napočest významného soboteckého rodáka, básníka Fráni Šrámka, při příležitosti výročí literátova úmrtí.
šrámkova sobotkaLetošním tématem festivalu, který potrvá od soboty 2. do  soboty 9. července 2022, je fenomén GENIUS LOCI.– k němu seváže nejen tradiční cyklus dopoledníchodborných přednášek, ale i náplň různorodých jazykových a interpretačních dílen.

Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Proto je i spektrum dílen pro děti velmi široké. Nabídka je přizpůsobena nejen věku (od předškolních po náctileté), ale i různorodosti zájmů. Kromě každoročního „dramaťáku“ budou moci děti navštěvovat dílny storytellingu nebo tvůrčího psaní.
 

Autorská čtení, přednášky a tvůrčí díly

šrámkova sobotkaProgram se tradičně odehrává především na zahradě Šrámkova domu, Šolcově statku, místní faře, v městském divadle či v sále spořitelny, nezřídka však také na soboteckých prostranstvích. První festivalový víkend ještě neprobíhají tvůrčí dílny, do tématu festival pozvolna vstupuje prostřednictvím divadelní, hudební nebo filmové produkce. V sobotu mívá vernisáž výstavy spolek Zdělanci, v neděli dopoledne se tradičně koná slavnostní zahájení. Hlavní programové linie probíhají od pondělí do pátku. Páteří programu jsou dopolední přednášky k tématu ročníku. Odpolední program se skládá z pravidelného bloku začínajícího besedou a pořadem pro děti, následovaným scénickým a autorským čtením. Dramaturgie večerních pořadů zahrnuje divadla, koncerty, recitační pořady či filmy, případně nokturna různého žánrového zařazení. V programu naleznete také vzpomínkový pořad Společnost mrtvých básníků nebo běh Šrámkova jedenáctka.

šrámkova sobotkaVrcholem festivalu je Jarmark dílen začínají v páteční podvečer. Jedná se o platformu sloužící k nahlédnutí do celotýdenní práce tvůrčích dílen. V pátek prezentují své výstupy rozhlasové, recitační, literární a performativní dílny, večer tradičně zakončuje výstup interpretační učitelské dílny. V sobotu dopoledne Jarmark pokračuje výstupy dětských dílen, uzavírá ho slavnostní zakončení festivalu. Na něj navazuje Třešňový jarmark. Tečkou za festivalem je podvečerní koncert na zahradě Šrámkova domu.
Gansův dům v Sobotce

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek je půvabný roubený dům z roku 1811. Nachází se v proluce nenápadné uličky poblíž soboteckého náměstí. Roku 1838 se v něm narodil český básník Václav Šolc a v roce 1974 zde Karel Samšiňák založil galerii výtvarného umění. Ta každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy.

Další aktuality

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Hradce Králové

Hradec Králové patří k našim nejkrásnějším a nejoblíbenějším metropolím. Krásné historické město, které pulzuje moderním životem. Naláká každého, kdo miluje architekturu, kulturu i historii. Potkává se zde gotika s renesancí, barokem, i moderní architekturou. Stavěli zde Kotěra, Gočár, Giovanni Santini či Carlo Lurago. Univerzitní město je kulturním centrem Východních Čech. Po celý rok zde probíhají hudební, divadelní či filmové festivaly i literární akce. Hradec Králové je vyhledávaným centrem českých i zahraničních turistů. Je dobrým výchozím bodem do Krkonoš, Orlických hor, i Českého ráje. V blízkém okolí se v malebných městečkách nacházejí významné zámky Opočno, Nové Město nad Metují či Rychnov nad Kněžnou.
Královéhradecký kraj | Zážitky