Úvod > Aktuality > Za zlatem skokanského mistra světa jeďte na výlet do Lomnice nad Popelkou
Historie a tradice sportu na Lomnicku
Kultura

Za zlatem skokanského mistra světa jeďte na výlet do Lomnice nad Popelkou

  • Vydáno4. července 2014
Lomnice nad Popelkou je známa jako významné sportovní středisko, hlavně pokud jde o zimní sporty v čele se skoky na lyžích. Ve městě a jeho okolí se narodila celá řada známých sportovců, mimo jiné také 12 olympioniků a nejeden držitel cenného kovu ze světových soutěží.

Některé z medailí i další exponáty si můžete prohlédnout v Městském muzeu a galerii v expozici Historie a tradice sportu na Lomnicku. V muzeu určitě nepřehlédněte zlatou medaili Karla Kodejšky, lomnického rodáka a mistra světa v letech na lyžích v rakouském Kulmu z roku 1975. Mezi nejvýznamnější vystavené exponáty patří také zlatá olympijská medaile z Londýna z roku 1948 a stříbrná z Helsinek z roku 1952 gymnastky Boženy Krejcarové.

Fakta o historii sportování v regionu doplňují i další zajímavé vystavené předměty. K největším kuriozitám se řadí ukázky nejstarších lyží používaných na Lomnicku, historických bruslí ze začátku 19. století nebo produkce různých typů saní vyráběných místními firmami či původní lyžařské oblečení.

Lomnice je kolébkou skokanského sportu

Lomnice jako město s výhodnou polohou v podhůří Krkonoš s dostatečnou sněhovou nadílkou má bohatou tradici střediska zimních sportů. V muzeu se přesvědčíte o úspěších dalších sportovců a především odchovanců zdejšího lyžařského oddílu, líhně nových skokanských a běžeckých nadějí, včetně těch z nejmladší generace.

Podívejte se na Lomnici z vyhlídky na skokanském můstku

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.

Ojedinělý vyhlídkový ochoz v Lomnici nad Popelkou je součástí skokanského můstku. Netradiční rozhledna vznikla v rámci modernizace celého areálu V Popelkách. Označení K-70 určuje tzv. konstrukční bod můstku, za jehož překonání rozhodčí udělují bonusové body, v lomnické vyhlídky je bonusová hranice 70m.

Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 28 metrů, obvod horního prstence je 45 metrů a jedná se tak pravděpodobně o rozhlednou s největším ochozem v Česku.

Výjimečnost stavby je zřejmá i z důvodu, že získala ve veřejném hlasování ocenění "Cena sympatie" v soutěži „Stavba roku 2007“ Libereckého kraje. Autora projektu Jaromíra Stránského z Lomnice inspiroval pro tvar věže kalich vína. Z rozhledny je krásný výhled na město Lomnice nad Popelkou, Krkonoše a Český ráj. Vstup na můstek je možný celoročně na vlastní nebezpečí.

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.

Kostel sv.  Mikuláše z Bari

Kostel sv. Mikuláše z Bari

Lomnice nad Popelkou, je šestitisícové město, které se rozprostírá na pomezí Českého ráje a Krkonoš. V dolní části náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše z Bari z roku 1782.

Renesanční zvonice uprostřed hřbitova v Lomnici nad Popelkou

Renesanční zvonice uprostřed hřbitova v Lomnici nad Popelkou

Nejstarší dochovaná budova v Lomnici nad Popelkou je hřbitovní zvonice z roku 1652.

Allainova věž u Lomnice nad Popelkou

Allainova věž u Lomnice nad Popelkou

Allainova věž byla postavena v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem při pramench Cidliny a pojmenována podle jednoho z knížat Rohanů. Kruhová věž v novogotickém stylu z bílých pískovcových kvádrů měří 13 metrů. Původně sloužila jako romantická vyhlídka, později byla používána jako posed.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky