Úvod > Aktuality > Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

  • Vydáno18. listopadu 2022
Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.

Expozice betlémů a orloj v Kryštofově Údolí

Kryštofovo údolí betlémV obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdete expozici betlémů, která je umístěna v prvním patře obecního hostince "U Kryštofa" přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Spatříte zde víc než dvacet betlémů, od miniaturních až po ty největší. Je tu k vidění polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu a část mechanického tyrolského betlému Franze Pohla. Navštívit muzeum lze každý víkend od 13:00 do 16:00, až do konce prosince. V lednu a únoru je ale zavřeno.

Pod širým nebem stojí Jírův venkovní betlém měřící 16 metrů na délku. Vidět ho zároveň i krásně nasvícený můžete denně od 16:00 do 22:00 hodin do 1. ledna, postaven pak zůstane přibližně do půlky února.

Orloj Kryštofovo údolíOpomenout nemůžete ani orloj ve věžové budově bývalé trafostanice naproti Muzeu betlémů. Nápad na využití chátrající transformátorové stanice se zrodil v hlavě místního patriota a sběratele betlémů Martina Chaloupky. Spolu s dalšími nadšenci se pustili do díla, jehož výsledek u nás nemá obdoby. Každou celou hodinu se otevírají dvířka a jako na proslulém pražském orloji začíná vyřezávané dřevěné defilé. V okénkách se ukáže 22 postav. Z 15 pohyblivých figur je 12 apoštolů a tři postavy na reliéfu. Těsně pod stříškou jsou na rozích dvě sochy, na jednom patron obce svatý Kryštof, proti němu pak stojí svatá Barbora, patronka havířů.
 

Muzeum betlémů Karlštejn a největší loutkový betlém

Krýzovy jesličkyMuzeu betlémů Karlštejn si prohlédnete kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů, jakými jsou například cukr nebo chleba. Největšími lákadly však jsou mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků u nás. Na 80 m2 se rozkládá několikametrová kulisa hradu Karlštejna a přilehlého okolí s místním kostelíkem svatého Palmácia osázená půlmetrovými loutkami v historických kostýmech.

muzeum betlémů KarlštejnZahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno (jež zprvu trpké zdá se), Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Panovnická řada je netypicky zakončena T.G. Masarykem, který Ježíškovi přináší mapu České republiky. Působivý celek ozvláštňuje vyprávění karlštejnské pohádky a hudba ze Smetanovy Mé vlasti. V prosinci je zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00, pouze 24. 12. od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Domácí betlémy v Třešti

betlémy třešťV Třešti nedaleko Jihlavy se udržuje více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Stejně jako jejich předci, budují dnes místní obyvatelé překrásné jesličky v komorách, dílnách i garážích a rádi je ukazují každému, kdo je chce vidět. Zdejší betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Každoročně je zde přístupno více než dvacet domácností. Další betlémy jsou celoročně vystaveny ve stálé expozici Spolku přátel betlémů. Plánek města s vyznačenými výstavními místy získáte v infocentru. Přijeďte se podívat! Betlémy v domácnostech jsou k vidění od 26. 12. 2022 do 2. 2. 2023.
 

Ručně vyřezávaný mechanický betlém v Horní Lideči

Betlém Horní LidečOd roku 2011 můžete navštívit mechanický betlém v Horní Lidči, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému najdete přes 230 figur, z toho 75 pohyblivých a více jak 100 vyřezávaných staveb. V betlému je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. V prosinci je česko-slovenský mechanický betlém otevřený kromě pondělí denně 10:00 až 12:00 a 13:00 až 16:00 hodin. Poslední prohlídka je možná v 15:45 hodin. O Vánocích však pro velký zájem doporučujeme rezervaci vstupenky na telefonním čísle 737 701 047. Zavřeno bude 24. a 31. prosince 2022 a 1. ledna 2023. 
 

Národní kulturní památka Proboštův betlém

Proboštův betlémV Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem najdete více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Ale jen Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celé dílo včetně mechanismu bylo vytvořeno ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází na 2 000 vyřezávaných dílů. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách jsou zobrazeny výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.

Proboštův betlémZbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Zcela před betlém vystupují do popředí dvě figurky – chlapec a dívkas cínovými miskami v rukou jako taktní upozornění pro tehdejší návštěvníky, kam položit peníz jako vstupné a odměnu za možnost betlém si prohlédnout. Úctyhodnou podívanou uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a rovněž vysoustruhované dřevěné věžičky. Muzeum v Třebechovicích je otevřeno denně mimo pondělí 9:00 až 12:00 a 12:30 – 16:30 hodin.


Loštický pohyblivý betlém plný "známých osobností"

loštický betlémV Lošticích, které jsou známé hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout od sousedů. Mezi vyřezávanými postavičkami najdete například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. Otevřeno je zde od začátku prosince do 6. ledna 2023 denně od 14:00 do 18:00 hodin, včetně svátků, sobot a nedělí.
Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Rudický betlém

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově

Fialův betlém naleznete v chomutovském muzeu, které jej řadí mezi unikátní sbírkové předměty. Cenné je na Fialově betlému především to, jakým způsobem prezentuje stará řemesla a staré zvyky. Vždy dbal na to, aby staré přístroje byly vyrobeny přesně podle skutečnosti, aby nechyběla jediná součástka.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice, části obce Křížany. Zatím hasičskou zbrojnice zdobí 14 figurek z původních 22. Ostatní se musí repasovat.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Společné dílo otce a syna Metelků je od roku 1994 k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. V roce 2016 skončila restaurátorská práce na starém betlému.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky