Úvod > Aktuality > Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest
Gurmánská turistika

Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

  • Vydáno19. října 2019
Vepřový, vinařský, senátorský, dančí, kozí, mexický. I takové guláše ochutnáte v Novosedlích, kde se 21. října utkají týmy v soutěži o nejlepší kotlíkový guláš! Na jejich ochutnávku se vydejte do Mikulova. Nebude chybět dobrá muzika, domácí zákusky, pivo i něco na zahřátí.

GulášChutná-li vám guláš a jste soutěživý typ, vydejte se 20. října do Mikulova. Na Pálavském gulášfestu, který odstartuje v 10 hodin ráno, si obojího užijete do sytosti. Koná se tam totiž každoroční klání týmů o nejlepší kotlíkový guláš. Přihlásit se může kdokoliv, kdo má pár nadšených kamarádů, zaručený recept na bezkonkurenční guláš a nějaký ten pěkný kostým na dokreslení veselé atmosféry.  

Úkolem soutěžících je uvařit cca 30 litrů guláše. Bude se hodnotit vzhled, konzistence šťávy, křehkost masa, dekorace při expedici a design stánku.
 

Kotlíková soutěž

Pálavský gulášfest se bude konat v hotelu Zámeček v Mikulově. Hotel provoní guláše segedínské, vinařské, námořnické, mexické i vegetariánské, vepřové, kozí, jelení i guláš ze zlomených srdcí nebo senátorský. K tomu bude hrát cimbálová muzika, k ochutnání budou mladá moravská vína a těšit se můžete i na zábavnou soutěž o největšího jedlíka Pálavského gulášfestu či závody v koulení sudu na čas. Kromě klasického vídeňského, hovězího a vepřového guláše týmy vaří i guláše ze zvěřiny, segedínský nebo zabíjačkový...
 

Gůlání sudu a božolé

Koulení sudůAni ti, kteří kdo preferují pohyb před jídlem, nepřijdou na Pálavském gulášfestu zkrátka. Připravena je pro ně totiž tradiční soutěž v „gůlání“ sudu na čas. Dokutálejte soudek na určené místo v nejkratším čase a těšte se na obdiv všech zúčastněných i na drobné ceny!

A nebyla by to Pálava, kdyby chybělo k zapití vší té námahy dobré víno. Chybět nebude ani živá hudba před moravským sklípkem a ke guláši přímo patřící pivo. Hrát bude cimbálová muzika, prodávat se budou také sýry, klobásky, koláčky či čaje…
 

Mikulovská dominanta

Zámek MikilovProtože se velká část sobotního programu koná v blízkosti mikulovského zámku, využijte možnosti a navštivte barokní stavbu předtím, než se na konci října uloží k zimnímu spánku. Mikulovská dominanta má za sebou dlouhou historii. Původně zeměpanský hrad věnoval Přemysl Otakar II. Lichtensteinům, které v 16. století vystřídali Dietrichsteinové. Ti zámek vlastnili až do druhé světové války, která se na stavbě zásadně podepsala – při ústupu Němců totiž sídlo téměř do základů vyhořelo. Nakonec se ho však podařilo obnovit a dnes v něm sídlí muzeum s jedinou ucelenou expozicí o vinařství s názvem Víno napříč staletími. Ujít si nenechte ani zámeckou knihovnu a sál předků.
 

Z Mikulova na Pálavu

MikulovMikulov však není jen víno a barokní zámek, je to také brána do Chráněné krajinné oblasti Pálava, ukrývající řadu tajemství naší dávné minulosti. Nejsušší a nejteplejší region Česka ubývali už pralidé, Keltové a legenda hovoří také o vojácích X. římské legie, kteří zde měli začít pěstovat vinnou révu. Pálava je také nalezištěm světoznámé Věstonické venuše. Tu zde sice neuvidíte, uložena je totiž v Moravském zemském muzeu v Brně, navštívit ale můžete zříceniny Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, expozici Věk lovců a mamutů v Dolních Věstonicích nebo naučnou stezku Pavlovské vinice a vinné sklepy.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Tři kilometry dlouhá naučná stezka vás na sedmi zastaveních seznámí s vinařskou obcí Pavlov, historií pavlovských vinic a zdejšího vinařství. Dozvíte se na ní zajímavé informace o pěstovaných odrůdách a místních viničních tratích.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda