Úvod > Aktuality > Hrad Švihov zve na vánoční prohlídky

Hrad Švihov zve na vánoční prohlídky

Vydáno 26. prosince 2018 Památky
Přijďte strávit kousek vánočního času na švihovský hrad. Kalendářní rok se chýlí ke svému závěru a švihovský hrad se svými pracovníky se ohlíží za uplynulou sezónou. Ta však ještě úplně neskončila, protože v čase mezi vánočními svátky a oslavou nového roku jsou připraveny Zimní prohlídky hradu, a to od 27. do 30. prosince 2018.
ŠvihovV zimním období ve vánočním čase od 27. 12. do 30. 12. 2018 bude možné navštívit na hradě Švihově upravený prohlídkový okruh Hrad. Prohlídky hradu budou začínat vždy v 10.30, 11.00, 11.30, 12.30, 13.00 a 13.30 hodin. Čeká vás návštěva ložnice hradní paní, kaple Panny Marie, ale také taneční sál či hodovní síň. Nejprve se podíváte do prostor Červené bašty, kde uvidíte historický model hradu i zařízenou písárnu. Přes parkán se přesunete do severního paláce a projdete soukromými i společenskými místnostmi. V závěru zavítáte do zbrojnice, kde je vystaveno mnoho druhů chladných i palných zbraní, zbrojí a dalších zajímavostí.

ŠvihovK dispozici bude rovněž nový prohlídkový okruh Věž, který vás zasvětí do tajů památkové obnovy hradu. Ukáže vám mnoho dochovaných a dosud nespatřených stavebních prvků věže. Z nejvyššího patra se nakonec otevře nečekaný rozhled na město a údolí řeky Úhlavy. Projekce na vybraných milnících z historie zobrazí, jak se hrad postupně stavěl. Nechybí ani různé herní prvky pro menší návštěvníky. Pozornost zaslouží i replika dobového lešení, kdy byly pro rekonstrukci použity původní otvory po vnitřním středověkém lešení. Prohlídky začínají v 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 hodin.

Půta ŠvihovskýAž do 30. prosince byla prodloužena výstava Půta Švihovský - diplomat konce středověku věnována osobnosti Půty Švihovského z Rýzmberka, který byl nejvyšším sudím českého království na přelomu 15. a 16. století jedním z předních šlechticů konce středověku a nejdůležitějších politiků jagellonských Čech.

Přístupná bude i prohlídka Švihov bez bariér. Tato zcela nová forma prohlídky nabízí pohled do všech zpřístupněných prostor pomocí promítací techniky. Určena je především pro návštěvníky, kteří nemohou navštívit všechny vnitřní prostory hradu z důvodu omezení pohybu. Součástí prohlídky jsou také návštěvnicky běžně nepřístupné prostory a letecký pohled do okolí. Na tuto prohlídu se však musíte objednat předem.
Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.