Úvod > Aktuality > Do Roztok za malířkou Zdenkou Braunerovou
Kultura

Do Roztok za malířkou Zdenkou Braunerovou

Poslechněte si audio verzi článku
Z centra Prahy je to podle navigace do Roztok slabých třináct kilometrů, ale na konci cesty vás čeká docela jiný svět: někdejší oblíbené letovisko se zámečkem a Středočeským muzeem zve na prohlídku velmi neobvyklého ateliéru malířky Zdenky Braunerové.
Protože Roztoky, to dlouho byli především Braunerovi: malířka, grafička a knižní ilustrátorka Zdenka Braunerová (1858–1934) sem jezdila už v dětství, když její otec, významný pražský advokát František August Brauner, koupil zdejší mlýn. Rodina získala letní sídlo, pro Zdenku to byla radost na celý život.
 

Rodin, Chittussi, Bílek, Zrzavý a další

Se Zdenkou Braunerovou se nikde neseznámíte lépe než ve Středočeském muzeu v Roztokách. Zatímco její jméno není nijak známé, u jejích učitelů, přátel a chráněnců se dá říci, že co osobnost, to pojem. Na její přípravě pro budoucí povolání se podíleli Soběslav Pinkas, František Ženíšek, Antonín Chittussi či Julius Mařák, ona sama pak pomohla v uměleckých začátcích Františku Bílkovi, Jožovi Uprkovi nebo Janu Zrzavému. Braunerová coby schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století pomáhala v roce 1902 uspořádat pražskou výstavu děl francouzského sochaře Augusta Rodina a společně s Alfonsem Muchou a dalšími umělci jej doprovodila na Slovácko.
 

Mlýn a ateliér

Braunerovu mlýnu je to ze zámeckého areálu s výstavními síněmi jen pár set metrů. Mlýn si prohlédnete jen zvenčí, sídlí v něm ředitelství muzea, do nejmenších detailů zato můžete prozkoumat malířčin ateliér v zahradě. Zdenka si jej nechala postavit v roce 1904 podle vlastního návrhu, když už dobře věděla, co všechno umělec pro svou tvorbu potřebuje.

Křehká stavba, inspirovaná anglickými venkovskými domy, po její smrti neměla štěstí: střídala majitele, postupně chátrala a zkázu dovršila povodeň v roce 2002, která ateliér zaplavila až po střechu. Po kompletní rekonstrukci uvidíte ateliér tak, jak podle dobových fotografií vypadal v době, kdy tu malířka žila. Vystaveny jsou osobní i rodinné předměty, studie, malby i kopie děl Zdenky Braunerové, soubor malovaného skla, které vlastnoručně zdobila, její klavír i nábytek z pražského bytu. Budete mít pocit, jako byste se vrátili zhruba do roku 1910 a zašli na návštěvu.
 

Co se vyplatí vědět

  • Společná návštěva stálých expozic Středočeského muzea a ateliéru se může protáhnout na dvě až tři hodiny. Jedna z expozic vám představí Roztoky jako jedno z prvních letovisek pražské střední vrstvy.
  • Další prohlídkový okruh vás provede časy, kdy roztocké panství patřilo téměř dvě stě let rodu Liechtensteinů a sloužilo jako hospodářské zázemí. Projdete se pokoji, kuchyní a kanceláří vrchnostenské správy a navštívíte rovněž Historický sál s gotickým arkýřem.
  • Raritou je roztocké Tiché údolí, nejstarší lokalita letních vil a vilek. První stavby tu vznikly krátce po polovině 19. století, seznámí vás s nimi naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí, která prochází okolím Braunerova mlýna.
Roztoky

Roztoky

Město na levém břehu Vltavy, které z jihu bezprostředně navazuje na hlavní město Prahu, se na přelomu 19. a 20. století stalo oblíbeným letoviskem a výletním místem. Jeho historie je však mnohem starší, jak potvrzuje hradiště Levý Hradec, někdejší centrum přemyslovského státu.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

 Vila Sakrabonie v Černošicích

Vila Sakrabonie v Černošicích

Víla Sakrabonie stojí v Černošicích a obklopuje ji krásná nostalgická zahrada. ​Žila v ní Marie Fischerová-Kvěchová, známá ilustrátorka knih pro děti.

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Kam na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky

Kam na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?

10 největších novinek turistické sezóny 2022 ve středních Čechách

10 největších novinek turistické sezóny 2022 ve středních Čechách

Jaké turistické novinky se chystají ve středních Čechách pro rok 2022? Nebude jich málo. Pokud vše půjde podle představ a plánů, v letošním roce se otevře několik nových expozic, oficiální stellplatzů pro campery, dálková značená turistická trasa napříč Českou republikou, dokončena bude také rekonstrukce královského hradu Karlštejn a znovu bude sestavena unikátní pyramida z kostí v kutnohorské kostnici. Na své si přijdou vyznavači zábavy ve jménu sci-fi a virtuální reality a voroplavba se dočká zápisu na seznam UNESCO.

Ateliér Zdenky Braunerové

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty