Úvod > Aktuality > Signal festival letos podesáté: jubileum oslaví velkolepým videomappingem
Kultura

Signal festival letos podesáté: jubileum oslaví velkolepým videomappingem

  • Vydáno30. září 2022
Signal festival už desátým rokem nabízí nejen atraktivní podívanou, ale také možnost seznámit se s tvorbou ceněných současných umělců, kteří vystavují i ve významných galeriích. Signal jejich světelné instalace zpřístupňuje statisícům lidí mimo tradiční galerijní prostory. Festival světla Signal letos rozsvítí Prahu od 13. do 16. října 2022, diváci se mohou těšit umělecké instalace českých i zahraničních umělců v různých částech metropole. Vůbec poprvé festival zamíří do Vršovic.
Signal Festival je letos nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice, kde se vrátí na divácky nejoblíbenější lokaci náměstí Míru. Baziliku sv. Ludmily oživí videomapping po čtyřleté pauze (kostel svaté Ludmily letos v srpnu navíc papež František povýšil na baziliku). Autorem projekce je francouzský kolektiv AV Extended, který tvoří architekti, grafičtí designéři, hudebníci a softwaroví inženýři. Studio se věnuje tvorbě uměleckých děl, jimiž se snaží zlepšit vztah mezi architekturou a lidskou společností.

Signal festivalKlíčovou osobností kolektivu je digitální umělec a architekt Jérémie Bellot, který navrhuje a vytváří architektonické, světelné a zvukové instalace, v nichž se zabývá rolí světla a vnímání prostředí skrze imerzivní audiovizuální díla. Unikátní projekci s názvem IRIS, která tematizuje perspektivy viditelného světa z hlediska jiných živočišných druhů, doprovodní hudba českého hudebního producenta Aid Kida. Videomapping tak představuje pomyslné předání francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie. Slavnostní zahájení Signal Festivalu proběhne na náměstí Míru ve čtvrtek 13. 10. 2022 od 19:00 hodin.

Videomapping ale bude možné spatřit poprvé už den před samotným startem festivalu, tedy ve středu 12. 10. 2022 od 19:00 do 22:00 hodin. Podmanivou projekci doplní také interaktivní odpočet od dlouholetého festivalového partnera, značky Mercedes-Benz, do kterého se mohou zapojit samotní diváci. Skrz webové stránky signalmb.cz budou moci vyslat na baziliku sv. Ludmily vybraný model auta označený třeba osobními iniciálami.
 

Největší galerijní zóna v historii

Signal festivalSignal Festival chystá také unikátní a vůbec největší galerijní zónu ve své historii. Jedná se o impozantní velkoformátovou projekci Refika Anadola (CAMP), hyperrealistické dílo Ondřeje Zunky (Kunsthalle Praha), dynamickou hru laserových paprsků od japonského umělce Shohei Fujimota (kostel u Salvátora), divadelní performance od Laterny magiky (Kateřinská zahrada), instalaci mladého pražského kolektivu Tabula Rasa (vršovická kulturní křižovatka Vzlet) a pohyblivou světelnou instalaci francouzského studia Collectif Scale (Heroldovy sady).

Na zmíněné instalace je potřeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně. Vstupenku Signal Plus je nyní možné pořídit výhodně za 290 Kč v předprodeji. Na místě bude k dostání za 340 Kč. Vůbec poprvé lze zakoupit také vstupenku Signal VIP, se kterou mohou návštěvníci vyrazit do galerijní zóny už hodinu před oficiálním zahájením programu (18:00–19:00). Vyhnou se také veškerým frontám, se vstupenkou Signal VIP se totiž mohou okamžitě zařadit na její začátek. Signal VIP lze pořídit až do 12. 10. za 1690 Kč, na místě pak za 1990 Kč.
Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Heroldovy sady – Rangherka

Heroldovy sady – Rangherka

Jedná se o nejznámější park ve Vršovicích. Nachází se zde novorenesanční budova Vršovického zámečku, zvaná jako Rangherka.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel na Čechově náměstí ve Vršovicích je proslulý pro svůj výrazný konstruktivistický sloh, ale i jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Byl postaven v letech 1929 – 1930 podle projektu architekta Josefa Gočára.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Kateřinská zahrada v Praze

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda