Úvod > Aktuality > Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště
Zážitky

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

  • Vydáno10. září 2021
Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v sobotu 11. září 2021 od 13:00 hod. do 18:00 hodin v areálu Památníku Jana Žižky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
trocnovské slavnostiAkci odstartuje společnost Falconia s ukázkami sokolnictví. Jejím posláním je důstojně reprezentovat české sokolnictví, být jeho historickou tváří a podílet se na propagaci tohoto odvětví v naší zemi i ve světě. Jedná se o spolek lidí, kteří obdivují sokolnictví ve své původní podobě, tedy jako vznešené umění lovu. Těšit se můžete na ukázky dravců s dvěma sokolníky.

Jak žili a bojovali husité, návštěvníkům představí dvě skupiny historického šermu: Fedrfechtýři z Českých Budějovic a Bratři z růže z Českého Krumlova. Připraven bude dobový středověký tábor a ležení se stany a k vidění např. zbraně, zbroj a další výstroj nebo polní kuchyně. Těšit se můžete rovněž na dvě společná vystoupení s tematikou středověkého válečnictví.

trocnovské slavnostiMalí i velcí návštěvníci mohou dále obdivovat novinku letošní sezony v podobě repliky husitského bojového vozu. Zastřílet si lze z luku a kuše, a to pod odborným dohledem. Ukázky dobývacích strojů, jakými byly katapult nebo tzv. trebuchet si připravilo uskupení Lucistnice.cz. Vyzkoušet si můžete i čtyři originální středověké hry Antonína Pazdery zvaného Plamen. Chybět nebude ani živá středověká hudba. Kapela Gnomus volně interpretuje středověké světské písně z celé Evropy. Do svých vlastních aranžmá vnáší moderní a improvizační prvky. Návštěvníci během dvou vystoupení této kapely mohou obdivovat repliky dobových nástrojů – např. středověké dudy, šalmaje, cistra, davul nebo clarinetino.
 

Jarmark i komentovaná prohlídka s Petrem Čornejem

Jan ŽižkaVelkým lákadlem je dále návštěva známého českého historika Petra Čorneje, nositele ceny Magnesia Litera 2020 v kategorii Kniha roku („Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka“). Profesor Čornej povede komentovanou prohlídku interaktivní expozice o Janu Žižkovi v muzejní budově a zodpoví dotazy zvídavých návštěvníků. Upozorňujeme, že vzhledem k epidemickým opatřením je kapacita prohlídky omezena na 30 osob. Bezplatné vstupenky si lze vyzvednout na recepci muzejní budovy v Trocnově nejdříve v den konání akce od 14:00 hodin. Expozice bude přístupná po celou dobu akce zdarma.

Tradiční částí akce je i menší řemeslný jarmark s účastí lidových tvůrců. Těšit se můžete např. na ukázky kovářského řemesla, kroužkování, výrobu textilních hraček a dekorací, točení na kruhu, drátkování, tkaní nebo ukázky tzv. techniky quilt.
 

Do lesa k moyhle

mohyla Jana ŽižkyV Trocnově si také můžete projít naučnou stezku, která vede kolem základů Žižkova dvorce a podél louky k obrovskému žulovému pomníku; jeho autorem je Josef Malejovský, socha vznikla v letech 1958–1969. Od něj půjdete dál do lesa až k místu údajného Žižkova narození, které označuje pamětní kámen. K dvorci se vrátíte lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy, kolem Mikšova dvorce a přes hráz Horního rybníka. Během slavností se také dozvíte pár zajímavostí o nově budovaném unikátním archeoskanzenu, který v Trocnově vyrůstá.
 

Pomníky Jana Žižky a slavných bitev

Žižka v TrocnověSocha Jana Žižky v nadživotní velikosti v trocnovském areálu poutá zaslouženou pozornost. Není však samozřejmě jediná, podobných pomníků u nás najdete celou řadu. Často stojí v místech známých husitských bitev; největší a nejslavnější je bezesporu jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova od Bohumila Kafky na pražském Vítkově. Monumentální dílo bylo odhaleno 14. července 1950, ve výroční den zdejší bitvy. Menší zkušební odlitek stejné sochy najdete v Přibyslavi.

Autorem dalšího monumentálního památníku Jana Žižky, který připomíná vítězství husitů v bitvě u Sudoměře roku 1420, je akademický sochař Emanuel Kodet. Šestnáct metrů vysoký památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a stojí mezi rybníky Markovcem a Škaredým východně od Strakonic.

Pomník Bitvy u DomažlicJak si slavného husitského vojevůdce představoval sochař Josef Václav Myslbek můžete vidět v centru Tábora; náměstí s radnicí a Husitským muzeem dokonce nese na jeho počest jméno Žižkovo náměstí. Na podstavci jsou uvedena místa vítězných husitských bitev.

Několik míst dodnes připomíná bitvu u Domažlic roku 1431: na návrší Baldov severně od města vede Sochařská stezka, na Baldově samotném pak stojí pomník s tvarem husitského kalichu. Ačkoli byl jeho základní kámen položen již roku 1931, odhalení se dočkal až v srpnu 2015, přímo v den výročí bitvy.

Jihovýchodně od Domažlic v polích mezi Koutem na Šumavě a Spáňovem objevíte třetí místo, romantický gloriet nazývaný Klobouk. Vznikl až v první polovině 19. století, ale váže se k němu zajímavá pověst: nezvyklý tvar střechy prý má připomínat klobouk, který při bitvě u Domažlic ztratil potupně prchající kardinál Cesarini.
Kde se roku 1427 odehrála bitva u Tachova se přesně neví, ale připomíná ji památník z roku 1971 pod vrcholkem Vysoké západně od města. Poblíž stojí volně přístupná rozhledna.

Série krvavých husitských střetů se uzavřela v květnu 1434 u Lipan. Poslední velkou husitskou bitvu připomíná Lipanská mohyla na Lipské hoře.
Trocnovské slavnosti 2024

6. 9.7. 9.
Trocnovské slavnosti 2024

Jihočeský kraj a Jihočeské muzeum Vás srdečně zvou na dvoudenní Trocnovské slavnosti, které se konají 6. – 7. září 2024 (pátek a sobota) v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a Archeoskanzenu Trocnov.

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Leží v nadmořské výšce 693 m na pravém břehu řeky Střely. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor.

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Oblíbené výletní místo najdete 3 km od Borovan. Jedná se o rodiště Jana Žižky, obec Trocnov. Trocnovským areálem lze projít po značeném okruhu.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 2024 je památník uzavřen.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty