Úvod > Aktuality > Výlety v roce 2019 budou ve stopách rodu Clam-Gallasů

Výlety v roce 2019 budou ve stopách rodu Clam-Gallasů

Vydáno 22. března 2019 Památky
Rok 2019 na hradech a zámcích bude patřit hraběcímu rodu Clam-Gallasů. Naplánujte si výlety na hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Lemberk, ale také do Hejnic, na Šámalovu chatu na Bedřichově v Jizerských horách anebo do Liberce a seznamte se s rodem, jehož stopa se již více než 500 let táhne historií českých zemí.
První Gallas v Čechách byl válečník a stratég Matyáš z Gallasu (1588–1647), potomek italského rodu di Gallasso de Campo z Tridentska. Do Čech přišel během třicetileté války, jako člen nejvyššího velení se postavil do čela spiknutí proti Albrechtovi z Valdštejna a poté získal jeho majetky: Frýdlant, Liberec, Smiřice a Hořiněves. Rok Clam-Gallasů se bude slavit hlavně na zámku Frýdlant, na hradě Grabštejn, na zámku Lemberk a spoustě dalších míst v okolí Liberce a v Jizerských horách.
 

Noblesa severních Čech na Lemberku a Grabštejně

Víte, že Lemberk byl původně gotický hrad, který nechal ve 40. letech 13. století postavit Havel z Lemberka, manžel sv. Zdislavy? V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a od roku 1726 až do roku 1945 jej vlastnil rod Clam-Gallasů. Letošní sezonu zpestří výstava, věnovaná Clam-Gallasům a jejich životu na Lemberku mezi lety 1918—1945. Sezona tu začíná už poslední březnový víkend, od 19. do 22. dubna můžete přijet i na tradiční Velikonoční prohlídky: poznáte, jak slavila velikonoční svátky poslední generace rodiny Clam-Gallasů ve dvacátých a třicátých letech 20. století

Chcete si v sobotu 13. dubna užít Mezinárodní den památek na Grabštejně, věnovaný přínosu rodu Clam-Gallasů nejen pro samotný hrad Grabštejn, ale i pro celé panství? Rezervujte si speciální prohlídky pro dospělé i pro děti; velcí ochutnají dobovou specialitu uvařenou na ohni přímo na nádvoří, malí návštěvníci si během dětské interaktivní prohlídky vyrobí postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí. Ani tady nepřijdete od 19. do 22. dubna o Velikonoční prohlídky, v pondělí 22. dubna navíc s průvodci v kostýmech z doby posledních majitelů, tvůrčími dílničkami a občerstvením.

Obě sídla lákají také na snížené vstupné: získá jej každý, kdo na pokladně Grabštejna či Lemberku předloží vstupenku z roku 2019 z hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn či zámku Lemberk.
 

Frýdlant: první hradní muzeum v Čechách

Zapamatujte si jméno Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838); stál u zrodu dnešního Národního muzea v Praze a na hradě a zámku ve Frýdlantě v roce 1801 zpřístupnil rodové muzeum; Frýdlant se tak stal nejstarším veřejnosti přístupným šlechtickým sídlem ve střední Evropě. Hrad a zámek chystá během roku speciální prohlídky a výstavy, navštívit můžete také chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích, clam-gallasovský patronátní chrám a klášter s rodovou hrobkou.

Ve Frýdlantu zve na prohlídky také Zámecký pivovar; na počest Clam-Gallasů tu letos chystají speciální piva, která doplní již zavedené druhy – například Kristiána, pivo pojmenované po Kristiánu Filipovi Clam-Gallasovi.
 

Další Clam-Gallasovská zastavení

  • Spojení s habsburským císařským dvorem, Vídní a Prahou potvrzují skvostné paláce, klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni a barokní Clam-Gallasův palác v Praze. V hlavním městě rod připomíná i romantická zahrada Klamovka se zahradní restaurací.
  • V Botanické zahraděLiberci si prohlédnete kamélie, pocházející ze zrušené oranžérie na hradě a zámku Frýdlant.
  • Zajímavým turistickým cílem je Šámalova chata na Bedřichově v Jizerských horách, někdejší lovecký zámeček posledních Clam-Gallasů.
  • Na zámku v Rokytnici v Orlických horách připravili rozšířenou expozici o zdejších pobytech Clam-Gallasů. Otevřená bude od června do září, a to každou sobotu od 14 do 18 hodin.
  • Rok Clam-Gallasů zahrnuje akce na řadě dalších zámků. Například na Sychrově se v květnu koná koncert z děl oblíbených autorů Clam--Gallasů a Rohanů, v Krásném Dvoře se v červnu odehrají komentované vycházky parkem a koncert a do Libochovic se můžete vypravit na přednášku o Josefovi Blechovi, řediteli zahrad hraběte Clam-Gallase, který se významně podílel na přeměně libochovického přírodně krajinářského parku.
  • Zajímavým tipem pro cyklisty jsou cykloprohlídky jednotlivých clam-gallasovských panství: program zahrnuje Lemberské a liberecké panství (neděle 14. července), Grabštejnské panství (neděle 28. července) a Frýdlantské panství (neděle 11. srpna).
  • V polovině prosince začne v Oblastní galerii v Liberci výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách. Seznámíte se s celou rodinou, od Matyáše z Gallasu přes slavného císařského diplomata Jana Václava z Gallasu (1671–1719) až po sedm dcer posledního mužského člena rodu Franze Clam-Gallase (1854–1930). Výstava potrvá do března 2020.
  • Jak se z Gallasů stali Clam-Gallasové? Spojení dvou rodů v erbu i jménu podle ustanovení závěti posledního Gallase oficiálně potvrdila v létě 1768 císařovna Marie Terezie. Rodový majetek Gallasů tehdy přešel na dva syny Markéty Aloisie z Collona-Felsu a Jana Kryštofa z Clamu, nadále se proto setkáváme s rodem Clam-Gallasů.
  • Kristián Filip z Clam-Gallasu (1748–1805) často pobýval na libereckém zámku, který nechal moderně přestavět, nedaleko vybudoval čtvrť Kristiánov, nechal zrekonstruovat zámek Lemberk, u Hejnic založil Lázně Libverda a v pražských Košířích velkolepou romantickou zahradu s různými chrámky, pamětními kameny a jinými romantickými výtvory, zvanou Klamovka. Společně s manželkou Karolínou Josefínou Šporkovou (1752–1799) se hrabě věnoval hudbě; znali se s manžely Duškovými a díky nim se seznámili i s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který roku 1786 koncertoval v pražském Clam-Gallasovském paláci.
Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí - nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Josefínino údolí v Liberci

Josefínino údolí v Liberci

Nejslavnější liberecká textilka stávala nedaleko centra města, jejíž historie sahá až na počátek 19. století. Textilní továrna byla vybudována na místě bývalé hraběcí Clam-Gallasovské manufaktury z roku 1806 v tzv. Josefinině údolí.

Zámek Lemberk - domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk - domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Park a usedlost Klamovka se zahradní restaurací

Park a usedlost Klamovka se zahradní restaurací

Z kopce rovnou dolů neboli z Podbělohorské k Plzeňské ulici se rozkládá středně velká, původně rokoková zahrada, kterou v polovině 18. století zakoupila rodina Clam-Gallasů, podle níž se lokalita také jmenuje. Bohatá je historie zdejší zahradní restaurace, která se datuje již k roku 1895.

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v  Lázních Libverda

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v Lázních Libverda

Pavilony lázeňských domů v Lázních Libverda byly postaveny na konci 18. století v klasicistním a empírovém stylu. Lázně Libverda dále krášlí dvoukřídlá kolonáda a klasicistní zámeček, který je ozdoben Clam-Gallasovský erbem.

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Poutní místo v Hejnicích - impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích - impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Procházky Prahou

Procházky Prahou

Pro Pražské i mimopražské zájemce, školy, skupiny přátel nebo kolegů z práce vám můžeme ukázat Prahu tak, jak ji neznáte, s průvodcovským výkladem.

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Další aktuality

29.6.
2019
Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících

Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
29.6.
2019
Zámek Lemberk s dětmi slaví začátek prázdnin

Zámek Lemberk s dětmi slaví začátek prázdnin

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
26.6.
2019
Jablonecké kostely se opět otevírají veřejnosti

Jablonecké kostely se opět otevírají veřejnosti

Českolipsko a Jizerské hory | Památky