Úvod > Aktuality > Výlety pro šachisty: dvanáct nejznámějších černých a bílých věží
Památky

Výlety pro šachisty: dvanáct nejznámějších černých a bílých věží

  • Vydáno20. října 2018
Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž HradecMohla by být alespoň o stupeň světlejší, ale i tak Bílé věžiHradci Králové nikdo neodpáře pověst zřejmě nejznámější bílé věže v Česku. Její stavba byla zahájena 7. června 1574, je postavená z hořického pískovce a bílá je zejména v porovnání se sousedním, mnohem tmavším chrámem sv. Ducha. Během staletí vyšplhala do výšky 72 metrů a z ochozu (45 metrů, 226 schodů) se otvírá jedinečný pohled nejenom na město, ale i na Krkonoše a Orlické hory. Je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků, vždy od 9 do 18 hodin, zavřeno bývá jen 1. ledna a 24. prosince. Kromě klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i svítání na Bílé věži, zvonění na zvon Augustin, třetí největší zvon v Česku, nebo nočních prohlídek. Ty se konají zpravidla první sobotu každého měsíce od 20 do 24 hodin. Kromě zvonu stojí za vidění původní hodinový stroj Josefa Božka, skleněný model věže a moderní audiovizuální technologie, která se při prohlídkách stará o zábavu i poučení.
 

Černá věž v Českých Budějovicích

Téměř stejně vysoká, ale o pár desítek let starší je renesanční Černá věžČeských Budějovicích. Její základní kámen byl položen v roce 1549 a černá se jí začalo říkat až postupem času, když ztmavla vlivem větru a prachu. Po zdolání 225 schodů se před vámi z ochozu ve výšce 45 metrů otevře krásný výhled na město a okolí, cestou také uvidíte hodinový stroj a pět zdejších zvonů: Martu, Oktávu, Marii, nejmladší Budvar, který denně vyzvání poledne, a konečně i nejznámější a největší zvon Bumerin, který váží 3 429 kilogramů.

Černá věž je otevřená klasicky od dubna do října, a je to škoda. Je to památka v centru města, kde by se i v zimě našlo dost návštěvníků, stejně tak ve večerních hodinách. Mimochodem, Černá věž má zaznamenaný rekord v rychlosti výstupu: drží jej studenti sportovního gymnázia s časem 52,27 vteřin.
 

Černá a Bílá věž v Klatovech

Věž KlatovyBezmála 82 metrů, 226 schodů a ochoz ve výšce 50 metrů má Černá věžKlatovech, zdaleka viditelná dominanta města. Její základní kámen byl položen roku 1547 a název prý získala vinou četných požárů, které její zdivo očadily do černa. Z ochozu si užijete krásný pohled na město a panorama Šumavy, za příznivého počasí bývají vidět i vrcholky Alp. Otevřeno je rovněž jen v hlavní sezoně od dubna do října.

Klatovech mají i Bílou věž; původně šlo o vstupní bránu na hřbitov u chrámu Panny Marie, po požáru v roce 1758 byla zvýšena a upravena do dnešní podoby. Barokní portál s reliéfem Panny Marie Klatovské byl původně zasazen v průčelí sousedního kostela, nad průchod Bílé věže byl přenesen až při novogotických stavebních úpravách.
 

Další černé a bílé věže

  • prahaVěže obou barev, tedy Bílou i Černou, najdete také na Pražském hradě. Starší Černá věž tvoří východní cíp hradního areálu poblíž Nejvyššího purkrabství a vznikla jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století. Za vlády Karla IV. se jí kvůli pozlacené střeše říkalo Zlatá, později po požáru si vysloužila jméno Černá. Bílou věž postavil na konci Zlaté uličky u Daliborky na konci 15. století Benedikt Rejt jako součást jagellonského opevnění a bývalo v ní vězení a mučírna; jejím nedobrovolným obyvatelem se stal například anglický alchymista Edward Kelly a někteří z vůdců protihabsburského povstání, popravení roku 1621 na Staroměstském náměstí.
  • HazmburkBílou a černou věž má rovněž hrad Hazmburk. Protože obě mají barvu skoro stejnou, vězte, že Černá je ta kulatá a níže položená, Bílá je hranolová věž na nejvyšším místě areálu.
  • Které černé a bílé věže jsou skutečně věrné svému jménu? Třeba opravdu bílá Bílá věž ve Strážnici anebo černočerná Černá věž, součást románského opevnění Chebského hradu. Není divu, stavěla se ze sopečného tufu, dováženého do Chebu přímo z nedaleké Komorní hůrky, bývalé sopky.
  • Další Černou věž objevíte v Lokti a hraje to na obě strany: spodní část je tmavá, horní světlá. Patří k nejstarším stavbám ve městě a uvnitř si prohlédnete expozici historických řemesel.
  • A poslední bílá: Bílou věží zámku Hradec nad Moravicí vede samostatný prohlídkový okruh, otevřený ale jen od května do září.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž je dominantou města a stojí vedle kostela sv. Martina. Byla postavena okolo roku 1615.

Černá věž v Klatovech

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Černá věž – dominanta Českých Budějovic

Černá věž – dominanta Českých Budějovic

Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.

Bílá věž na Pražském hradě

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Bílá věž v Klatovech

Bílá věž v Klatovech

V roce 1581 byla v Klatovech v blízkosti kostela Narození Panny Marie postavena samostatně stojící renesanční zvonice zvaná Bílá věž (zároveň tvořila vstupní bránu na hřbitov), která nahradila kostelní věž zbořenou v roce 1540.

Černá věž na Pražském hradě

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Další aktuality

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Hradce Králové

Hradec Králové patří k našim nejkrásnějším a nejoblíbenějším metropolím. Krásné historické město, které pulzuje moderním životem. Naláká každého, kdo miluje architekturu, kulturu i historii. Potkává se zde gotika s renesancí, barokem, i moderní architekturou. Stavěli zde Kotěra, Gočár, Giovanni Santini či Carlo Lurago. Univerzitní město je kulturním centrem Východních Čech. Po celý rok zde probíhají hudební, divadelní či filmové festivaly i literární akce. Hradec Králové je vyhledávaným centrem českých i zahraničních turistů. Je dobrým výchozím bodem do Krkonoš, Orlických hor, i Českého ráje. V blízkém okolí se v malebných městečkách nacházejí významné zámky Opočno, Nové Město nad Metují či Rychnov nad Kněžnou.
Královéhradecký kraj | Zážitky