Úvod > Aktuality > Na Cornštejně se budete cítit jako v pohádce

Na Cornštejně se budete cítit jako v pohádce

Vydáno 16. července 2018 Zážitky
Zřícenina hradu Cornštejn po celou sezónu pulzuje životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu či klání šermířů, přijďte právě sem. Málokde budete mít historii tak na dosah, jako právě na Cornštejně.
Během léta na hradě pravidelně vystupují skupiny historického šermu se svými zábavnými představeními.

Historická akce o víkendu 20. a 21. července 2018 nabídneprogram nejen pro rodiny s dětmi. Na hradě Cornštejně budou k dispozici středověké dílny, každý večer pak velkolepý šermířský program a ohňová show.

Díky nedávné rekonstrukci můžete vystoupit na oválnou dělostřeleckou baštu s vyhlídkovou plošinou a prozkoumat hradební sklepení. Kolem korun hradebních zdí a bašt předsunuté pevnůstky dělníci vybudovali dřevěné ochozy, ze kterých je krásný výhled do údolí řeky Dyje, k Bítovu a na Chmelnici.

Hrad byl postaven ve 14. století v záhybu řeky Dyje, dnes nepříliš vysoko nad hladinou vranovské přehrady jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova. Až do 16. století, kdy zpustl, hrad vlastnil rod Lichtenburků.

Otevřeno je každý den od 9.00 do 17.00 hodin. Prohlídka trvá 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin. Pro návštěvníky hradu je k dispozici odstavné parkoviště cca 0,5 km směr Lančov.

Zřícenina hradu Frejštejn nad řekou Dyjí

Zřícenina hradu Frejštejn nad řekou Dyjí

Hrad Frejštejn byl vystavěn ve 13. století na kopci nad dnešním Podhradím nad Dyjí.

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 - 2009.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.