Úvod > Aktuality > Filmový festival v Karlových Varech je za dveřmi!

Filmový festival v Karlových Varech je za dveřmi!

Vydáno 27. června 2018 Kultura
Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější filmový festival v Karlových Varech. Letošní 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje již 29. červena a přehlídka filmů bude pokračovat až do 7. července 2018.

MFF Karlovy VaryVyhlášený karlovarský filmový festival začíná v pátek 30. června. Na MFF v Karlových Varech soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích a jsou hodnoceny odbornou i diváckou porotou. MFF Karlovy Vary je tak ve své kategorii jedním z mála festivalů otevřených laické veřejnosti. Ceny se rozdávají také za nejlepší režii, ženský a mužský herecký výkon a mnohé další.

Pokud chcete vidět největší a nejznámější lázeňské město České republiky v úplně jiném světle než po zbytek roku, tak si vyberte právě Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Čeká vás tu bohatý doprovodný program, koncerty, party a vystoupení.

Přímo v Karlových Varech budou opět jezdit festivalové linky MHD, které provozuje zdarma Dopravní podnik Karlovy Vary. Tři linky slouží hlavně k dopravě návštěvníků ze stanového městečka nebo kempů do centra města a pro rychlý přesun mezi kiny. Neodmyslitelně patří k festivalu také doprava kolech, jejichž půjčovny budou opět u stanového městečka v areálu Rolava a u hotelech Thermal a Pupp.
 

Slavnostní zahájení uctí památku Miloše Formana  

Mioš FormanKarlovarský festival uctí památku letos zesnulého režiséra Miloše Formana v rámci slavnostního zahájení. Zahajovacím filmem letošního ročníku bude legendární Formanova komedie Lásky jedné plavovlásky.

V rámci slavnostního zahajovacího koncertu před hotelem Thermal zazní mimo jiné blok hudby z filmů Miloše Formana. Posluchači uslyší v podání Českého národního symfonického orchestru za řízení dirigenta Libora Peška hudbu z filmů Hoří má panenko, Taking Off, Valmont, Amadeus a Vlasy. Dále bude na programu hudba z filmů jeho současníků a přátel.
 

Hvězdy letošního festivalu: Tim Robbins a Terry Gilliam

Tim RobbinsZa největší hvězdu letošního festivalu lze považovat herce, režiséra, scenáristu, producenta a hudebníka Tima Robbinse. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka a oscarové nominace za nejlepší režii filmu Mrtvý muž přichází bude oceněn Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Laické veřejnosti se Robbins do paměti zapsal zejména hlavní rolí v dramatu Vykoupení z věznice Shawshank. Na festivalu Robbins představí své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru, v Letním kině osobně uvede právě zmíněné Vykoupení z věznice Shawshank a představí se i jako hudebník – na speciálním koncertě v Městském divadle.

Terry GilliamOhlášena byla návštěva světoznámého režiséra a mj. také člena legendární skupiny komiků Monty Python, Terry Gilliama, který má na festivalu uvést svůj vysněný snímek Muž, který zabil Dona Quijota. Gilliam na snímku začal pracovat již koncem osmdesátých let, načež ho potkaly snad všechny možné problémy, které se filmaři mohou stát. Nyní je film ale opravdu dokončený, promítán byl v premiéře na festivalu v Cannes.

53. ročník MFF Karlovy Vary uvítá mezi svými hosty také herečku Annu Paquinovou a režiséra Stephena Moyera, kteří zde společně se scenáristou a hercem Denisem O´Harem a producentkou Cerise Hallam Larkinovou představí snímek Sklenka na rozloučenou.
 

Letošní filmy: Svět je tvůj, The Silent child či Démanty noci

Těšit se můžete na české i světové hvězdné filmyU příležitosti stého výročí vzniku nezávislé Litvy, Lotyšska a Estonska, připravil karlovarský festival rozsáhlou retrospektivu poetických dokumentárních snímků z Pobaltí. Kolekci klíčových titulů „pobaltské nové vlny“, jejíž počátky sahají do raných šedesátých let, zarámuje nový dokument renomovaného litevského tvůrce Audriuse Stonyse a lotyšské dokumentaristky Kristiny Briede Mosty času, uváděný v Karlových Varech ve světové premiéře.

Jedním z titulů uvedeným v sekci Lidé odvedle bude film The Silent Child (2017), který získal v letošním roce Oscara pro nejlepší krátký film. Tento emotivní snímek osobně představí herečka a scenáristka filmu Rachel Shentonová a režisér Chris Overton. Tiché dítě, příběh čtyřleté dívky, která se narodila hluchá a díky sociální pracovnici v podání Rachel Shentonové nachází prostřednictvím znakové řeči cestu ze světa ticha, byl inspirován osobními zkušenostmi britské herečky a autorky.

Démanty nociCelovečerní debut Jana Němce Démanty noci (1964), který digitálně zrestauroval Národní filmový archiv, se probojoval do výběru snímků uváděných v rámci sekce Classics na prestižním filmovém festivalu v Cannes. Českému publiku slavnostně představí právě na letošním Mezinárodním festivale Karlovy Vary.

Režisér Romain Gavras představí snímek Svět je tvůj (2018). Gagy nabitou komedií, jejíž herecké složení obohatili například Isabelle Adjani či Vincent Cassel, překvapil na letošním festivalu v Cannes. Hostem letošního karlovarského festivalu bude také producent John Lesher, držitel Oscara za film Birdman (2014) s Michaelem Keatonem v titulní roli. Na festivalu letos John Lesher představí nový film režiséra Scotta Coopera Nepřátelé (2018) s Christianem Balem, Rosamund Pikeovou a hostem festivalu Rorym Cochranem. Herec Caleb Landry Jones známý ze seriálů Městečko Twin Peaks nebo Perníkový táta a filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem doprovodí na festivalu soutěžní snímek Do noci (To the Night, 2018).

Utop se nebo plavKarlovarský festival zakončí francouzský snímek Utop se, nebo plav (2018). Když depresivní Bertrand, trpící krizí středního věku, odpoví na inzerát, který hledá nového člena do družstva mužského synchronizovaného plavání, netuší, do jak pestré společnosti sympatických ztroskotanců se dostává. Družstvo vybavené povislými svaly, počínající pleší a nejrůznějšími životními problémy míří na nejvyšší stupně vítězů. Francouzský režisér Gilles Lellouche letos rozesmál i dojal publikum v Cannes komedií o snech, které se mohou splnit, přestože se v ně ani neodvažujeme doufat.
 

Mimořádné projekce oceněných filmů 8. července

MFF KVNa základě dobrých ohlasů uplynulých ročníků  se letos opět uskuteční mimořádné nedělní projekce oceněných filmů 53. ročníku MFF KV.

Mimořádné projekce proběhnou v neděli 8. července ve Velkém sále hotelu Thermal. Uskuteční se 3 projekce (10, 13 a 16 hodin), které představí 3 vyznamenané filmy letošního roku, včetně vítězného snímku. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné získat v sobotu a v neděli (7. a 8. 7.) buď na základě akreditací platných v sobotu 7. 7. anebo zakoupením lístků na vybraných pokladnách.
 

Na letošním festivalu dostane ocenění Jaromír Hanzlík

Jaromír HanzlíkCenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii získá letos herec Jaromír Hanzlík. Karlovarský festival při této příležitosti uvede snímek Antonína Máši a Jana Čuříka Bloudění. Jaromír Hanzlík, který v letošním roce oslavil 70. narozeniny, patří desítky let k hereckým stálicím českého divadla, filmu i televize.
 
Divákům se zapsal do povědomí díky výrazným rolím například v seriálech Nemocnice na kraji města, Byl jednou jeden dům, Sanitka, Cirkus Humberto nebo Dobrá voda. Vynikající herecké výkony předvedl ve filmech Kočár do Vídně, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Konec starých časů, Léto s kovbojem a v mnoha dalších snímcích.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Lázeňský hotel Thermal v Karlových Varech

Lázeňský hotel Thermal v Karlových Varech

Čtyřhvězdičkový hotel je umístěn v srdci Karlových Varů. Nabízí komfortní ubytování a výbornou lázeňskou a wellness péči kombinovanou s krásným výhledem na město. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Mezi lety 2019 - 2021 prochází rekonstrukcí, provoz omezen.