Úvod > Aktuality > Vydejte se na hrad Rožmberk poznat hyalitové sklo rodu Buquoyů
Zážitky

Vydejte se na hrad Rožmberk poznat hyalitové sklo rodu Buquoyů

  • Vydáno28. července 2018
V galerii hradu Rožmberk probíhá velmi zajímavá výstava Buquoyové a umění diplomacie v 18. a 19. století s podtitulem Hyalitová partie aneb "dáma bere krále". Výstava trvající do konce srpna 2018 je zaměřena na životní osudy tří výrazných osobností tohoto šlechtického rodu a také legendární hyalitové sklo, jehož objevitelem byl Jiří František August Buquoy. Traduje se, že si zasvěcení vzali recept na výrobu s sebou do hrobu a dnes by jej nikdo nedokázal vyrobit.
Hrad RožmberkÚstřední postavou výstavy na Rožmberku je Jiří František August Buquoy (1781 – 1851), který byl známým polyhistorem, vynálezcem, jakož i autorem ekonomických a politických úvah. Zlomové události v jeho životě jsou spjaty s rokem 1848, kdy se stal hlavním mecenášem revoluce proti habsburskému mocnářství a bylo velmi pravděpodobné, že lid jej chce prohlásit českým králem.

Dále se zájemci seznámí s jeho manželkou, Marií Gabrielou Buquoyovou (roz. hraběnkou Rottenhanovou), která byla svému muži rovnocennou partnerkou jak v životě, tak v podnikání ve sklářském průmyslu, o jehož rozvoj se zasloužil právě Jiří František, neboť za jeho éry začaly buquoyské sklárny produkovat již zmíněný hyalit, který dodávaly na významné dvory jak u nás, tak v zahraničí. Marie Gabriela sehrála svou roli v konečném designu sklářských produktů, tak aby byly konkurenceschopné.

Třetí osobností je mladší bratr Jiřího Františka - Ludvík Arnošt Buquoy (1783 – 1834), který byl v útlém věku přijat do Řádu Maltézských rytířů a jeho poručník mu plánoval budoucnost v rámci diplomatických misií, ale Ludvík Arnošt dal nakonec přednost své životní vášni – výtvarnému umění před povinnostmi, které se od členů šlechtických rodů očekávaly.
 

Hyalitové sklo z lesních novohradských skláren

HyalitHyalit je sklo v barvě černé, nebo v barvě červeného pečetního vosku a jeho vynálezcem (či znovuobjevitelem) je Jiří August Buquoy. Získalo si velkou oblibu v měšťanských i šlechtických domácnostech. Traduje se, že manželka Jiřího Augusta přišla s nápadem zdobit černý hyalit tehdy moderními orientálními a čínskými motivy. Vyráběly se výrobky, které vypadaly jako přivezené z Číny. Čínské výrobky u nás tehdy byly strašně drahé, a díky tomu šel hyalit skvěle na odbyt. Zájem o hyalitové sklo trval několik desetiletí až do poloviny 19. století, kdy jeho výroba začala trochu upadat.

Sklo Buquoyové vyráběli v lesních sklárnách ponejvíc v Novohradských horách, na dnešním pomezí Čech a Rakouska. Ještě dodnes je možné v lesích najít valouny tohoto speciálního skla, jehož výroba byla velmi složitá. A i když se hyalit vyráběl ve velmi primitivních podmínkách lesních sklářských hutí, technologie výroby byla velice náročná. Zasvěcení skláři si vzali recept na výrobu s sebou do hrobu a vynálezce hyalitu recept na jeho výrobu nikomu neprozradil. Ani dnes jej nikdo ve srovnatelné kvalitě nedokáže vyrobit.

Červený hyalitV listopadu 1816 vyrobil Jiří František August Buquoy poprvé černé sklo, které pojmenoval podle řeckého slova hyalos – sklo. Pomáhal mu při tom sklář Jakob Wagner ze sklárny v Jiříkově Údolí. Spolu rozemleli železářskou strusku a tu přidávali do roztaveného skla, čímž dosáhli jeho černého zabarvení. Postupně se hyalitové sklo natolik zlepšilo a získalo takovou kvalitu, že se mohlo začít vyfukovat. V roce 1821 byl objeven červený hyalit, do něhož se postupem času začaly přidávat střepy z černého hyalitu, a tak vznikl mramorový červenočerný hyalit.

Na výstavě jsou k vidění nádherné předměty z hyalitového skla, které zapůjčilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Dále jsou na výstavě k vidění exponáty ze sbírky SH Nové Hrady a reprodukce korespondence a ikonografických materiálů z rodinného archivu Buquoyů v SOA v Třeboni.
 

Tvořivé dílny a pracovní listy pro děti

RozmberkVýstavu doprovází bohatý doprovodný program zahrnující pracovní listy pro dětské návštěvníky, které je podrobněji seznámí s produkcí buquoyských novohradských skláren a s osobnostmi, které stály za jejich světovým věhlasem. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílny, v jejichž rámci si budou moci vyzkoušet kreativní tvorbu zdobení skla a porcelánu a odnést si na památku svůj vlastní hrneček či sklenici s originálním květinovým motivem.  

Během výstavy jsou také k dispozici pracovní listy pro studenty a pro nejmenší návštěvníky kreativní omalovánky s motivy anglické a francouzské módy 19. století.

Výstava v galerii hradu Rožmberk je přístupná od 4. 7. do 31. 8. 2018 od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou.
Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Přírodní park Novohradské hory

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika