Úvod > Aktuality > Vydejte se do Písku za pískem

Vydejte se do Písku za pískem

Vydáno 11. května 2018 Zážitky
V malebném jihočeském Písku se o víkendu 11. až 13. května bude konat další ročník tradiční akce Cipískoviště - letos jako Pískoviště 2018. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Stejně jako řada dalších píseckých akcí se i letošní Pískoviště řadí do cyklu "Osmnáctý v Písku aneb jak jsme vyhlašovali republiku" a některé jeho aktivity tak připomenou 100. výročí samostatného československého státu. Na toto období naší historie poukáží např. na obří pískové sochy nebo venkovní výstava v Čechově ulici. Děti si budou moci pohrát v prvorepublikovém bunkru, seznámit se skautskými aktivitami před Městskou knihovnou a uskuteční se také Všesokolský slet.

Hledáte akci, přímo stvořenou pro děti a všechny hravé dospělé bez ohledu na věk? Portál Kudy z nudy pro vás má báječný tip na tento víkend, kdy v Písku zahajují letní turistickou sezónu a nábřeží řeky Otavy opět ozdobí velkolepé sochy z písku. Na Pískovišti 2018 si ale můžete hrát i vy!

Před několika lety v Písku opravili středověký kamenný most a nábřeží, poničené povodněmi, otevřeli kulturní centrum Sladovna s multimediálními expozicemi plnými dětských ilustrací a vymysleli Pískoviště – hravou akci, která sem každý květen láká děti zblízka i zdálky. Ostatně, kde jinde můžete vidět několik metrů vysoké pískové hrady, pohádkové postavy a další úžasné výtvory?
 

Střípky první republiky na Pískovišti 2018

CipískovištěKaždé Pískovištějiné téma. To letošní je v souladu s celoročním projektem města Písek Vždy o krok napřed přinese také několik aktivit úzce navázaných na vznik samostatné československé republiky před 100 lety.

Na náplavce řeky Otavy již rostou pískové sochy na námět „Jak jsme v Písku vyhlašovali republiku“. Redaktor Hanzlíček, který ji zde 14. října 1918 vyhlásil, přijede znovu a v pátek 11. května uvede jak otevření galerie pískových soch, tak venkovní výstavy v Čechově ulici a křest publikace Jiřího Práška „Jak bourali vesele to Rakousko zpuchřelé…“.

Pískoviště PísekS první republikou je neodmyslitelně spojena zlatá éra českého skautingu. Městská knihovna Písek spolu s píseckými skauty připravila na pátek 11. května odpoledne a sobotu 12. května dopoledne program „Zažijte Pískoviště ve Sluneční zátoce!“. Na Alšově náměstí vyroste teepee, kde bude možno se zapojit do tábornických her a aktivit pro malé i velké, lukostřelecké soutěže, kvízů a rébusů…. Kluci i děvčata mohou zažít skautské nástupy nebo opékání špekáčků na táborovém ohni. Součástí akce bude čtenářský maraton knih Jaroslava Foglara a výstava skautských archiválií z historie píseckého skautingu v klubovně knihovny.
 

Zábava, soutěže a závody

dračí loděZábavní programy se tradičně uskuteční v Palackého sadech - stavění hradů z písku, zpívání, tanec, workshopy, vystoupení místních souborů i známých kapel. Proběhne zde také již 10. ročník oblíbené soutěže "Robotem rovně aneb autíčka v parku" a seznámit se budete moci s cross golfem. Nedaleko na hladině řeky Otavy změří své síly týmy škol i dospělých posádek v závodě dračích lodí, můžete absolvovat prohlídku slavného Kamenného mostu z vody a večer si zde budete moci vypustit svůj lampion štěstí. Kino Portyč promítne klasické animované filmy i filmové novinky pro dětské diváky.

Zábava pro dětiDo programu se zařazuje i písecká galerie hrou Sladovna, která otevře výstavu Cesta do mytologie vznikající ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů. Čarokrajné bytosti z výstavy večer utečou a vy s nimi bude moci absolvovat průvod k řece s ohnivou show a tančírnou. Užít si můžete i její stálé interaktivní výstavy a nádvoří s fontánou, které ožije mj. výtvarnými dílnami či sokolskou trampolínou.

Na okrajích Písku pak děti mohou absolvovat Pochod pohádkovým lesem či se podívat na soutěž lodních modelářů. Přijďte si do Písku užít 3 dny zábavy pro celou rodinu!
 

150. výročí založení TJ Sokol Písek

Cipískoviště PísekNa Fügnerově náměstí bude v sobotu 11. května od 11 do 16 hodin fungovat kopie prvorepublikového provedení vojenského pevnostního bunkru s dobovými artefakty, původními vojenskými bednami a maskovací sítí, bezpečnými atrapami střelných zbraní… Do bunkru můžete vstoupit, hrát si v něm, vyfotit se a poslechnout si výklad. Kromě toho si bunkr můžete rozebrat a zase složit!

V sobotu v 10:30 hodin vyjde z Velkého náměstí Sokolský průvod, dále po trase Heydukova, Havlíčkovo náměstí, Nerudova, Palackého sady, Kamenný most, nábřeží, lávka přes ostrov, zpět na Velké náměstí. Průvod upozorní na nedělní Oblastní sokolský slet ve Všesportovním areálu. Zde od 13 do 15:30 hodin proběhnou vystoupení deseti hromadných skladeb, z toho pěti dětských a jedné česko-slovenské s názvem „Spolu“. Část skladby „Borci“ pro muže vytvořil Martin Matura z Písku. Očekáváno je 850 až 950 cvičenců ve věku od 3 do 75 let. Akce obdobného charakteru je v Písku pořádána takřka po čtvrt století a připomene také 150. výročí založení TJ Sokol Písek.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Písku

Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Stejně jako hrad či most a další nejstarší stavby ve městě je farní kostel dílem písecko-zvíkovské stavební huti. Je možné navštívit také věž po předchozí rezervaci.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.