Úvod > Aktuality > Východní Moravu provoní husí speciality i mladá vína

Východní Moravu provoní husí speciality i mladá vína

Vydáno 8. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Máte rádi husí pochoutky a mladé víno? Pokud ano, přichází váš čas. Svatomartinské hodování si ve druhé polovině tohoto týdne můžete užít na mnoha místech Východní Moravy. Všechna vyvrcholí v neděli 11. listopadu.

Žehnání vína v Uherském Hradišti

Žehnání vína Uherské HradištěV neděli 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti. Neděle se tak vedle husích specialit ponese i ve znamení ochutnávání prvních letošních vín. Ochutnávat vína přímo od vinařů bude možné ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.

Slavnostní obřad začne v 10:45, kdy do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Spoluúčinkuje Národopisný soubor Gymnásium Uherské Hradiště, Mužský sbor Kudlovice, stáj Františka Juřičky a Memento mori.
 

Svatomartinské hodování v Kroměříži

svatý Martin KroměřížPřijede letos svatý Martin na bílém koni do Kroměříže? Určitě, i kdyby zrovna nesněžilo! Dům kultury si jako každý rok připravilo na svátek svatého Martina oblíbený program. Připojte se k oslavám v neděli 11. listopadu, program bude probíhat na Hanáckém a Velkém náměstí. Jako vždy vás čeká bohatý jarmark, příjemný doprovodný program, zábavu pro děti a spousta dobrého jídla i pití.

Jarmark začíná v 10:00 hodin na Hanáckém náměstí, kde v 11 hodin 11 minut otevře slavnostně starosta města Kroměříže Jaroslav Němec první lahev mladého letošního vína. Program pokračuje až do 18:00 hodin, kdy přijede svatý Martin na koni a vydá se v průvodu všech návštěvníků na Velké náměstí, kde si připravili dobrovolníci z farnosti sv. Mořice program pro rodiny s dětmi. Ten bude končit v 19:00 hodin. Lampionky pro děti do průvodu jsou samozřejmě vítány.

I kroměřížské restaurace si připravily lákavou nabídku svatomartinských menu. Vybrat si můžete z nabídky restaurace Scéna, Nová Bohemia, Maxmilian U Mincovny, hotelu Octárna, Radničního sklípka anebo hotelu La Fresca. Všechny restaurace nabízejí husí speciality už od pátku.
 

Zlínské Svatomartinské hody

Staročeská husaNáměstí Míru se v neděli 11. listopadu stane již podruhé dějištěm Svatomartinských hodů. Úderem 11. hodiny se zde otevře první láhev letošního svatomartinského vína. Vedle ochutnávky mladých vín budou připraveny i svatomartinská menu v čele s husou na různé způsoby v podání kuchařů ze zlínských restaurací a bohatý doprovodný program. Na náměstí se po celý den budou prezentovat vinaři, kteří nabídnou milovníkům vína na 50 vzorků letošních vín.

Až do večerních hodin se potom návštěvníci mohou bavit u pestrého kulturního programu, která bude spojený se svatomartinskými tradicemi. Na pódiu se představí například moderní cimbálová skupiny HellBand, zlínské dětské folklorní soubory nebo také zlínské kapely Apoaché a TOKYO.

U příležitosti oslav svátku svatého Martina se otevře také sklep zlínského zámku. 11. listopadu od 19 hodin se zde bude servírovat slavnostní svatomartinská husa doprovázená letošním Svatomartinským vínem. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost povečeřet ve stylovém zámeckém sklepení.
Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

V pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.

Další aktuality

11.2.
2019
Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Východní Morava | Gurmánská turistika
15.1.
2019
Za vůní čokolády se vydejte do Zlína

Za vůní čokolády se vydejte do Zlína

Východní Morava | Gurmánská turistika
23.11.
2018
Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

Východní Morava | Gurmánská turistika