Úvod > Aktuality > Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí
Zážitky

Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí

  • Vydáno5. dubna 2022
Pro každého, kdo má rád letectví, tahle místa stojí za návštěvu. Prozradíme vám, kde uvidíte Čmeláky, MIGy, bojové letouny anebo třeba první letadla průkopníků aviatiky. Udělejte si výlet za legendami českého i světového nebe, vlezte si do kokpitu anebo si zkuste let na simulátoru!

Na Čmeláky a Šedivku do Leteckého muzea Kunovice

letecké muzeum KunovicePamatujete se na slavné práškovací letadlo Čmelák? Čmelák byla jen přezdívka, oficiálně šlo o letoun Z-37, který vyráběly Let Kunovice a Moravan Otrokovice v letech 1964 až 1984. Čmelák, ironicky označovaný za traktor nebes, se vyvážel i do sousedních zemí, do Indie nebo Iráku. Čmeláky, které dokonce používala slovenská armáda pro výcvik v letecké škole, si společně s nejnovějšími přírůstky prohlédnete v Leteckém muzeu v Kunovicích.

Šedivka kunoviceMezi nejnovější exponáty muzea, které jsou již vystavené, se zařadil bývalý vládní letoun Tu-154, na jehož palubě slavili v roce 1998 čeští hokejisté olympijské zlato z Nagana nebo stíhací letoun MiG-21 MF (5612) ”Šedivka”, který byl odhalen na konci června minulého roku. Letos muzeum obohatí prototyp letounu Inteco VM-23 Variant OK-ZYV. Tento stroj vznikl v devadesátých letech ve firmě Inteco s.r.o. zkušeného leteckého konstruktéra Ing. Jiřího Valného, který se v minulosti podílel na vývoji takových letounů jako L-410, L-39 nebo L-13 SW Vivat a patřil mezi zakladatele kunovického Aerotechniku.

Do některých letadel můžete nahlédnout, případně i vstoupit, kromě toho můžete prohlídku muzea spojit s vyhlídkovým letem nad Slováckem. Létá se několika typy letadel, muzeum je otevřené denně včetně dnů volna a státních svátků.
 

Letecké muzeum na letišti ve Vyškově

muzeum vyškovKunovic stačí přejet Chřiby a přibližně po padesáti kilometrech jste ve Vyškově u Muzea letecké a pozemní techniky. Expozici najdete na vyškovském letišti. Jedná se o leteckou a pozemní techniku, ale prohlédnete si zde i fragmenty ze sestřelených letounů z 2. světové války vykopané především na území Moravy, a dále zbraně nebo letecké motory.

Muzeum je od dubna do října otevřeno každý víkend od 10:00 hodin do 16:00 hodin. Vstupné do muzea je pro dospělé za 100 Kč, děti a senioři zaplatí polovic.
 

Do Leteckého muzea Metoděje Vlacha na simulátor

letecké muzeum Metoděje VlachaLetadla létající, statická i rozestavěná si prohlédnete v Leteckém muzeu Metoděje VlachaMladé Boleslavi. Unikátnost zdejšího muzea spočívá v tom, že se jedná o živé muzeum s interaktivními prvky. Neuvidíte zde jen "mrtvé" exponáty jako v běžném muzeu, ale živá historická letadla a jejich repliky. Můžete být při jejich startování, nastupování pilotů do kokpitů a nebudou chybět ani ukázky létání. Expozice umístěná v hlavní hale se skládá z originálů i replik letadel z pionýrských dob až po současnost. Většina letadel je plně funkčních. K hlavním leteckým zajímavostem muzea patří létající replika letadla Metoda Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v Mladé Boleslavi proslavil roku 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem (a sám na něm vzlétl).

letecké muzeum metoděje vlachaA navíc – v prostorách leteckého muzea jsou nainstalovány simulátory! Na nich si můžete vyzkoušet, jaké je létání s letadlem krásné. Trenažer pro bojové piloty navozuje navíc pocity a testuje orientaci při bojových obratech. Vstup na každý simulátor si můžete zakoupit za 50 Kč.

Milovníci techniky ocení také velkou sbírku radiostanic, leteckých fotoaparátů, uniforem, kombinéz, přístrojů a dalších zařízení od počátků letectví, až po současnost. Muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstup do expozice stojí 150 Kč.
 

Historie československého a českého letectví ve Kbelích

muzeum KbelyLetecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.  Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví. Letošní sezóna začne v sobotu 30. dubna 2022 a skončí 31. října. Muzeum je přístupné všem zájemcům zdarma.


Aero, Letov a Avia v historických hangárech Staré Aerovky

historické hangáry aerovkaV historických hangárech v Letňanech je od konce dubna 2016 umístěna nová expozice, která se dotýká především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Mimo známé letecké továrny výstava ukazuje i ty, které se v důsledku války proměnily, jako například některé textilky. Výstava připomíná odbojáře, kteří se snažili výrobu letadel sabotovat a představuje také mnoho unikátních exponátů, které se doposud ukrývaly v depozitářích.

Ve větším hangáru naleznete expozici bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstavu pojednávající o československém a norském druhoválečném odboji. Fandové vojenské historie určitě ocení také možnost prohlédnout si restaurování letounu Petljakov Pe-2, který VHÚ získalo z Norska v „přímém přenosu“.  Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem. Hangáry jsou otevřené od 30. dubna do konce října, vždy od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Pár dalších leteckých muzeí

  • Do doby před více než sto lety se podíváte v Leteckém muzeu Ing. Jana Kašpara na letištiPardubicích. Unikátní expozice se věnuje životu prvního českého aviatika a pardubického rodáka a mapuje jeho život a zejména slavný přelet trasy Pardubice – Velká Chuchle. Doslova na dosah ruky budete mít letuschopné repliky prvních letadel, která se kdy vznášela po obloze, například slavný letoun bratří Wrightů nebo Kašparův Blériot. Prohlídky je nutné rezervovat předem.
  • Letecké muzeum KoněšínZ Olomouce na Vysočinu se přestěhovalo Letecké muzeum Koněšín. O prázdninách je otevřeno denně včetně svátků a pondělků. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.
  • Expozice v Deštné na Jindřichohradecku přibližuje osudy československých válečných letců.
  • Na Třeboňsku ve vesničce Libořezy u Stříbce vzniklo jedinečné soukromé muzeum letadel. Uvidíte zde dva stíhací vojenské letouny typu MIG-21 MF a MIG-19 PM.
Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Na letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Prohlédnete si zde i fragmenty ze sestřelených letounů z 2. světové války vykopané především na území Moravy, a dále zbraně a letecké motory.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Letecké muzeum v Deštné

Letecké muzeum v Deštné

Navštivte expozici o letectví v Deštné a prohlédněte si několik unikátů. V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum Koněšín

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty ze všech stran. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Letecké muzeum v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské

Muzeum věnované největšímu leteckému boji 2. světové války nad Českou republikou. Otevřeno o víkendech a ve středu po celý rok.

Muzeum chebského letiště

Muzeum chebského letiště

Návštěvníci mohou zhlédnout například část trupu letadla Hansa – Branderburg C1, repliku leteckého kulometu Spandau nebo profesionální modely letadel, která se v historii objevila na chebském letišti či kompletní uniformu důstojníka československého letectva z roku 1937.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Jizerskohorské technické muzeum

Jizerskohorské technické muzeum

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jenž je kulturní památkou ČR.

Muzeum generálporučíka Františka Peřiny

Muzeum generálporučíka Františka Peřiny

Muzeum Františka Peřiny, legendárního pilota druhé světové války, je vybudované v budově bývalé mateřské školy v obci Morkůvky. Autorem expozice je historik plk v. v. Oldřich Rampula.

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

Letecké muzeum Libořezy

Letecké muzeum Libořezy

Na Třeboňsku ve vesničce Libořezy u Stříbce vzniklo jedinečné soukromé muzeum, které nesmí minout žádný milovník letadel.

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců je umístěn nedaleko památníku padlých a je věnován třem tragicky zahynulým letcům. Dne 5. září 1929 při závěrečném vojenském cvičení 2. a 5. bývalé pěší divize se srazila blíže Předního Chlumu dvě letadla, pozorovací a stíhací.

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích bylo založené roku 2004. V muzeu je několik desítek leteckých přístrojů a leteckých modelů. Od sezony 2013 je nově otevřena expozice civilní obrany.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky