Úvod > Aktuality > Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Vydáno 21. ledna 2019 Příroda
Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
Zimním výletníkům nabízí Šumava nádherné terény pro sjezdové i běžecké lyžování, ale užijí si tu i milovníci zvířat. Hlavní atrakce objevíte kolem Srní a Kvildy – tedy v ideálním místě, protože se sem snadno dostanete jak ze Železné Rudy (nejbezpečnější zimní cesta autem vede přes Gerlovu Huť, Hartmanice a Rejštejn), tak z oblasti kolem Churáňova, tedy ze Zadova, Nových Hutí a Borové Lady.
 

Pozorování vlků u Srní

Když pojedete ze Sušice na Modravu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum národního parku Šumava. V něm je připravená expozice o životě šelem se zvukovými záznamy i filmy, ale to nejlepší na vás čeká venku. Značená vlčí stezka vede od návštěvnického centra k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. Výběh má rozlohu zhruba tři hektary, vy si šelmy prohlédnete z 300 metrů dlouhé dřevěné lávky. Vede několik metrů nad terénem, takže budete mít pocit, že kráčíte lesem přímo kolem zvířat. Součástí stezky jsou informační tabule, lavičky, pozorovací přístřešky a terasy. 

VlciPodle lidí ze správy národního parku nemusíte mít strach, že byste vlky nenašli – výběh je přehledný a vlci jsou poměrně akční, takže jsou stále v pohybu. Že by nebyli vidět se tak stane opravdu jen málokdy. Areál je otevřený denně od 8:30 do 15:30 hodin zdarma až do konce března, v dubnu bývá zavřeno. Až se dostatečně pokocháte, můžete se buď vrátit k návštěvnickému centru anebo po Klostermannově naučné stezce sejít k informačnímu centru na Rokytě, k Antýglu a pak třeba Povydřím podél řeky Vydry až na Čeňkovu pilu.
 

U Kvildy uvidíte jeleny a rysy

Rys v ziměS divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě. Stojí přibližně v polovině cesty mezi Kvildou a Jezerní slatí, jeho expozice je zaměřená na jelení zvěř a podobně jako u Srní i tady se můžete vydat na vycházkový naučný okruh do okolních lesů. Měří necelé tři kilometry a prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Chcete-li jeleny skutečně vidět, musíte se chovat tiše a obrnit se velkou trpělivostí.

Větší štěstí možná budete mít u výběhu, kde žije rys David. Toho jako několikaměsíční kotě srazilo auto a po sérii operací si už tak zvykl na lidi, že jeho vypuštění do volné přírody by bylo obrovským rizikem. Před dvěma lety se k němu připojila i rysí samička Kate z Německa, narozená v zajetí. Návštěvnické centrum a stezka jsou otevřené denně od 8.30 do 15.30 hodin zdarma.
 

Pozorování šumavských jelenů

JeleniNárodní park Šumava také nabízí možnost pozorovat jeleny v přezimovacích obůrkách. Nyní je k dispozici pozorovatelna na Berankách v Srní, a to vždy v úterý, čtvrtek a sobotu (mimo st. svátky) od 12 do 15.30 hodin. Další obůrka na Zahrádkách u Borové Lady by se podle sněhových podmínek měla otevřít veřejnosti od 1. 2. do 31. 3. Obůrka U Herciána na Jeleních Vrších však letos není v provozu. Všude je však třeba objednat se předem pomocí rezervačního systému na webu NP Šumava.

Jde přibližně o dvouhodinovou vycházku s průvodcem a pozorování zvířat z přístřešků v těsné blízkosti přezimovacích obůrek, kam jeleni přicházejí za pravidelně nabízenou potravou. Po celou dobu je potřeba dbát pokynů průvodce a chovat se maximálně tiše a klidně, nerušit zvířata, vybavit se dostatečně teplým oblečením a nezapomenout ani na dobré boty – v terénu je budete potřebovat!
Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Naučná stezka Hrátky se zvířátky v Sušici

Naučná stezka Hrátky se zvířátky v Sušici

Naučná stezka pro děti zaměřená na zvířata našich lesů se nachází ve městě Sušice, v krásném prostředí lesoparku Luh. Na začátek stezky se dostanete z náměstí pěknou procházkou při řece Otavě.