Úvod > Aktuality > Vlašský dvůr v Kutné Hoře nabízí ve středu pravidelné kostýmované prohlídky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře nabízí ve středu pravidelné kostýmované prohlídky

Vydáno 11. března 2019 Památky
Vlašský dvůr v Kutné Hoře oživují každou středu prohlídky expozic dobovém kostýmu. Zájemci o prohlídku mohou přijít vždy ve středu po celý rok, od 10:00 do 17:00 hodin.
Vlašský dvůrNavštivte Vlašský dvůr ve středu města ve středu. Průvodce se pro vás každou středu obleče do kostýmu a protáhne vás tajem Vlašského dvora. V současné době se rekonstruuje schodiště vedoucí do audienční síně, avšak provází se v ní i nadále. Přístup je po menších, točitých schodech z věže. Prohlídky se konají celoročně.

Vlašský dvůr je původně centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí. Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.
Expozice Odhalení tajemné tváře Kutné Hory

Expozice Odhalení tajemné tváře Kutné Hory

Expozice ve středověkém sklepení Vlašského dvora odhaluje odvrácenou tvář města v dobách stříbrné horečky. Jedná se o skutečné zločiny a neřesti, jejich potrestání, včetně útrpných výslechů, které jsou doplněny používanými nástroji na mučení a trestání.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Kostýmované středy - oživená prohlídka Vlašského dvora v Kutné Hoře

Kostýmované středy - oživená prohlídka Vlašského dvora v Kutné Hoře

Vydejte se spolu s kostýmovanými průvodci na prohlídku někdejší české centrální banky středověku a sídla českých králů ve Vlašském dvoře. Při prohlídce se dozvíte mnoho zajímavostí i místních legend a pověstí.